Ak trollerin kimlikleri belli oldu!

Ak troll deyiminin “yoğun” kullanıma girmesi, AKP‘nin Gezi isyanlarına bir tepki olarak 6bin kişilik sosyal medya ekibi kurmasından bahseden Wall Street Journal haberine dayanıyor. İktidar tarafından bu haber reddedilse de, zaman zaman bizzat parti içinden de gelen üstü kapalı eleştiriler, AKP‘nin sosyal medya stratejisinin anonim hesaplı bir grup Twitter kullanıcısının elinde olduğunu doğrular nitelikte.
Bu haber 2015-10-15 10:08:41 eklenmiştir.

Twitter‘da belirli kliklerin, ideolojileri doğrultusunda belirli politik grupları desteklemesi ve eş-güdüm halinde içerik üretmesi ne garip karşılanacak bir durum, ne de engellenmesi gereken bir pratik. Diğer gruplar için de benzer bağlantılar kurulabilecekken, ak trolleri özel kılan -maaşlı ya da maaşsız- bu kullanıcıların parti ile doğrudan bağlantılarının olması ve partinin medya stratejisinin sosyal medya ayağı olarak çalışmaları. Bunun en önemli kanıtı, 17 Aralık sürecinde Mustafa Varank’ın Sümeyye Erdoğan ile yaptığı konuşma oldu. Konuşmada Sümeyye Erdoğan, kendinin de dahil olduğu Kadem’in kadına yönelik şiddete karşı düzenlediği kampanyada, “#erkeksen” hashtaginin desteklenmesi için, “trollerimiz” diyerek bahsettiği ak trollerden yardımistiyor. “Trollerimiz” kelimesinden rahatsız olmuş gibi gözükse de talebi garipsemeyen Varank, troller #erkeksen kelimesini “makaraya sararlar, dikkat“, diyerek bir yandan da uyarıda bulunmaktan geri durmuyor. 

Bu telefon konuşmasının, parti ile troller arasında doğrudan bir iletişim hattı olduğunu göstermesinin yanı sıra, Varank’ın “#erkeksen” uyarısı da, ak trollerin kadına şiddet konusundaki hassasiyetsizlikleri özelinde, cinsiyetçi dillerini ve bunun kontrol edilemezliğini de örneklendiriyor. Partide ve İslamcı çevrede bu grubun yarattığı rahatsızlıkların bir nedeni tam da ak trollerin kullandığı bu dilin ve stratejilerinin, partinin İslamcı kimliği ile uyuşmuyor olması. 2014 Ağustos’una geldiğimizde bu kontrol edilemezlik öyle bir hal alıyor ki, partiyi eleştiren gazetecileri tehdidin de ötesinde, ak trollerin bizzat partinin bakan ve milletvekillerini tehdit etmesine evrildiğini de görüyoruz. 

Bu dönemde, özellikle parti içinden gelen eleştiriler ve emniyetin açtığı soruşturmalar vesilesiyle ana akım medyada iyice görünür hale gelen ak trollerden bazılarının hesapları bu ve bu haberlerle deşifre oldu. Bu süreçte yapılan haberler, araştırmalar ve soruşturmalar ilginç iddiaları barındırıyordu:Partinin medya stratejisinin sosyal medya ayağı olan ak troller, bu bağlantıları sayesinde devletin bürokratik kadrolarına da terfi edebilmekteydiler.

 

Bir yıl sonrasına geldiğimizde, hala sular durulmuş değil. Bunun son dönemdeki ilk göstergelerinden biri Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan’ın hemen seçim sonrası yazdığı ve AKP‘nin iktidarı kaybetmesiyle ilgili olan “Niçin oldu bu?” yazısıydı. Kılıçarslan, “Koca partinin sosyal medya politikası ne idiğübelirsiz bir takım kifayetsizlerin eline bırakılır mı” eleştirilerinin parti içinde tepkiyle karşılaştığını ifade etmişti. Bunun üzerine üst üste, Davutoğlu’nun ak trollerden duyduğu rahatsızlığın haberinin yapılması ve Devlet Bahçeli’nin ‘6bin ak trol var’ açıklamasını yapmasıyla geçtiğimiz Eylül ayında, ak trol tartışmaları tekrardan alevlenmiş görünüyor. Bunun son  dalgası Taraf’tan Hüseyin Özay’ın ak trol kadrolarının işleyişini detaylandırmasıyla yaşandı. Özay, 6bin Twitter hesabının otuz kişilik  çekirdek bir kadro tarafından yönetildiğini iddia etmişti. Gerçekten ak trollerin lider kadrosu aslında bu kadar küçük mü ve, eğer böyleyse, bu hesapları halkın erişimine açmak mümkün mü?

TWİTTER İLİŞKİLERİ AĞI

Bu soruları cevaplandırmak üzere, Twitter’da bir araştırma yapma kararı aldık ve bilinen ak trollerden yola çıkarak bu hesapların AKP ile ilintili Twitter arkadaşlarının bir ağ haritasını hazırladık. 
 
 

Ağ haritasını oluşturmak için bir yerden başlamamız gerekiyordu. Bu nedenle de kimliği deşifre olmuş ve ak troller adına yazı yazmaktan çekinmeyen @esatreis‘i seçtik. Bir olası ak trol ilişki ağı haritası çıkarabilmek için, seçtiğimiz hedef kitle esatreis’in “arkadaşları” ve onların arkadaş listesi oldu. Twitter terminolojisine göre “arkadaş” bir hesabın takip ettikleri anlamına geliyor, böylece “arkadaş” hesabının tweetleri otomatik olarak başlangıç sayfasına düşmekle kalmıyor, aynı zamanda bu kişiden özel mesaj alma imkânı da oluşuyor. İlişki ağlarının oluşturulmasındaki  aldığımız bu kararın en önemli nedenlerinden biri de bu özel mesaj imkânı oldu, diğeri ise takipçilerin aksine arkadaş seçiminin hesap sahibinin isteğine bağlı olmasıydı. 

@esatreis’in arkadaşlarını ve onların arkadaş listesini 11 Eylül tarihinde topluca Twitter API (Application Programming Interface, uygulama geliştirici arabirimi) kullanarak elde ettik. Ardından bu grup içinden kimlerin birbiriyle takipleştiğini bir ağ haritası olarak çizdik, Gephi programı aracılığıyla görselleştirdik. 

Çıkardığımız ağ haritasının anlaşılır olması için incelenen verileri, 40‘tan daha fazla ilişkiye sahip olmaları şartı ile filtreledik ve elimizde 113 hesap kaldı. Bu da şu anlama gelmekte: @esatreis’in takip ettiği ve 39dan fazla kişiyi takip eden her hesap bu görselin içerisinde. Sadece bu listeyi oluşturmak, ak trolleri tespit etmek için yeterli olmadığından, bu hesapların ağ ilişkilerini analiz etmeye karar verdik ve bunun için Gephi programının ForceAtlas2algoritmasını kullandık.

Bu algoritmada hesapların geometrik olarak birbirlerine uzaklıkları, dolayısıyla grafikteki yerleri, fizik yasalarına benzer kurallar kullanılarak hesaplanmakta. Twitter hesaplarını temsil eden nodlar, pozitif elektrik yüklü parçacıklar gibi birbirlerini iterken, arkadaşlık ilişkileri moleküler bağlar gibi nodların birbirlerini çekmelerini sağlıyor. Böylece bağları benzer olanlar birbirlerine yakınlaşırken, arkadaşlık bağları az olanlar ya da başka kullanıcılara benzemeyenler ise ilişkiler ağının dışına kayıyor. 

AĞLARIN BİZE ANLATTIKLARI: İKİ FARKLI GRUP

Grafiğe ilk baktığımızda bütün hesapların ak trol olmadığı açıkça gözüküyor. Birçok gazetecinin ve politikacının resmi hesapları da bu ilişki ağlarına doğal olarak girmiş durumda. Ancak, bu hesapların ilişkilerinin benzerliklerini inceleyerek gruplandırma yaptığımızda, ilişki ağlarının içerisindeki klikler ve,dolayısıyla, çok daha ilginç bir tablo ortaya çıkıyor.

Arkadaşlık ilişkileri en çok benzeyenleri gruplandırdığımızda, Twitter hesaplarının kabaca ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Grafiğin alt kısmına denk gelen ve turuncu renkte olan hesaplar çoğunlukla politikacıların, danışmanların ve gazetecilerin kendi isimleriyle kullandıkları hesapları temsil ederken, bunların bir kısmı da daha çok mahlas kullanan sosyal hesapları temsil ediyor. Bu hesapların içinde politika konuşanlar olduğu kadar, @140hak (eskiden “beyinsiz adam”), @DrYerebakan ve @fitnatmurat gibi çok yüksek takipçili hesaplar da mevcut. Takipçi sayılarının çok olmasının yanı sıra @esatreis ve arkadaşlarının bir kısmını da takip etmeleri nedeniyle ilişki ağına girmiş durumdalar. Grafiğin üst kısmında yer alan yeşil renkli grubun içinde politika ile ilgili içerik üreten grubu incelediğimizde, bunların kullandıkları dil ve işledikleri konular itibarıyla ak trol tanımıyla uyumlu hesaplar olduğunu görüyoruz. 

Bu gruplandırmanın ortaya koyduğu ilginç bir çıkarım ise, @varank hesabının incelenen diğer 112 hesabın tam ortasında yer alması. @varank,mahlaslarıyla siyasi içerik üreten grupla ve partinin resmi hesaplarıyla eşit derece sıkı bağlara sahip ve bir bilginin herhangi bir hesaptan diğerine en kısa yoldan iletilmesindeki önemli “köprü”lerden biri. Bu köprülüğün ölçüsünü de hesapların dairelerinin büyüklükleri anlatmakta. @esatreis‘in, “tohum” hesap olması sebebiyle, en büyük daireye sahip olması kaçınılmaz ancak, ağın çeperindeki @teroretavizyok ve @ibrahimsomer hesaplarının da kilit bağlantılara sahip önemli hesaplar oldukları görülüyor.

Bu çalışmada ortaya çıkan ağ haritası, içinde barındırdığı hesapların teker teker kim olduklarından çok, sosyal medyada bürokratlar ve politikacılarla kurdukları bağların nasıl olduğunu betimlemesi açısından önemli. Bunun da ötesinde devletle doğrudan bağlantılı olan bir ağın, kamuya bilgiyi iletirken nasıl bir yapı kullandığını anlayabilmek için daha da incelenmesi gerekiyor. Ak trollerin Gezi isyanı sırasında önemini çok iyi kavradığımız özgür bilgi dolaşımının ve kolektif bilgi teyit mekanizmalarının bir karşıtı olarak tasarlandığını söyleyebiliriz. Bu organizasyonun işleyişini kavramak, aslında bu kontr-aktivizm oluşum ile mücadelenin de bir parçası.

VERİLER

Bağlantılar dosyası
kolonlar: Source, Target
kaynak hesabın (Source) takip ettiği hedef hesapları (Target) barındırır. Bu nedenle bütün bağlantılar doğrultuludur (directed).

Nodlar dosyası
kolonlar: Id, Closeness Centrality, Betweenness Centrality, Modularity Class
Id, hesabın ismini belirtirken diğer değerler ForceAtlas2 algoritmasının yaptığı hesaplamaları barındırır. Modularity class, görselde hangi hesapların sarı ve yeşil olarak gruplandığını belirtirken, betweenness centrality ise makalede anlatılan “köprülük” özelliğine tekabül ederek, nodların dairelerinin ne kadar büyük çizildiğinin ölçüsüdür.

ETİKETLER : Ak troll Twitter @DrYerebakan @fitnatmurat ForceAtlas2 @varank Id Closeness Centrality Betweenness Centrality Modularity Class @ibrahimsomer @teroretavizyok #erkeksen Trollerimiz Varank Davutoğlu @esatreis
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TEKNOLOJİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN