Dünya’nın renklerini barındıran cennet Yenice

Türkiye’nin adını yeni yeni duyduğu Yenice, tatilcilerin, tatil alternatifleriyle birlikte iyiden iyiye popülerleşmiş doğa harikası bir yer. Dünya ise Yenice’nin farkına bizden çok önceleri varmış. ‘Dünya’nın 100 sıcak ormanları’ arasında gösterilen Yenice, iklimi ve doğal çeşitliliğiyle tüm dünyanın ilgisini çekiyor.
Bu haber 2015-11-04 10:44:14 eklenmiştir.

yenice-findik-altiTarihte Cenevizliler’in, Bizans İmparatorluğu’nun ve Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü Yenice, Cumhuriyet’in ilanından sonra Zonguldak ilinin Devrek ilçesinin Yenice kazasıydı. 1953 yılında Karabük’ün Zonguldak’ın ilçesi olarak ilan edilmesiyle birlikte Yenice, Karabük’ün kazası haline geldi. 1987 yılında gelişiminden dolayı Zonguldak ilinin ilçesi konumuna getirilmesinin ardından 1995 yılında Karabük’ün il olarak ilan edilmesiyle Karabük’ün ilçesi oldu. Orman bölgesi olarak Zonguldak’a bağlı bulunan Yenice, Karabük ve Zonguldak sınırında bulunuyor. Yenice, Karabük iline 35 KM uzaklıkta.  Toplam 1150 km2’lik bir alana sahip olan Yenice yüzölçümünün % 85’i verimli ormanlarla kaplı.

KARADENİZ’DE AKDENİZ İKLİMİ

Arazi yapısı Batı Karadeniz Bölgesi’nin karakteristik özelliklerini taşıyor. Düz ve ova niteliğinde arazi yok denecek kadar az. Deniz seviyesinden 130 metre yüksekliğe konumlanan ilçenin doğal yapısı, özgün bitki örtüsü ve yaban hayat açısından önemli bir çeşitlilik içeriyor. İlçeye hayat veren Yenice Irmağı, yerleşim merkezinin içinden geçerek, ilçe topraklarını iki parçaya bölüyor. Araç ve Soğanlı Çaylarının birleşmesiyle oluşan Yenice Irmağı, Zonguldak İli sınırları içinde Filyos Irmağı adıyla Karadeniz’e dökülüyor. Batı Karadeniz iklim mıntıkası içinde bulunan Yenice iklimi, yazları serin, kışları soğuk ve yağışlı. Nemli, yağışlı ve sisli bir iklime sahip olan yörede, yıllık ortalama sıcaklık 13,6 C, yıllık ortalama yağış miktarı 693,3 mm’dir. Yenice Irmağı vadisinde dar bir alanda mikro klima özelliği gösteriyor. Bu nedenle bu dar bölgede Akdeniz iklimi baş gösteriyor. Bu nedenle bölgede bitki ve orman çeşitliliği çok fazla görülüyor. Yani Rize’nin Fırtına Vadisi ile aynı özellikleri taşıyor.

YABAN HAYATI KORUNUYOR

47Yenice ormanlarında çok çeşitli hayvanlar kendilerine yaşam alanı bulabiliyor. 2007 yılında Milli Parklar Genel Müdürlüğü, bölgeyi ‘Yaban hayatı koruma alanı’ olarak ilan etti. Bu nedenle avcılığın engellenmesi için önemli tedbirler alındı. Yenice ormanlarında su oranının fazla olması, bitki çeşitliliğin fazla olması, farklı iklim yapısının olmasından dolayı su samuru, ayı, puhu kuşu, guguk kuşu, vaşak, yaban kedisi, tilki, tavşan, sincap, çulluk, tahtalı güvercin, kırmızı benekli alabalık, küçük atmaca, gri doğan, geyik, karaca gibi çok çeşitli yaban hayvanları yaşama alanı bulabiliyor. Özellikle dünyada nesli tükenmekte olan su samurlarının bölgede hala varlığını sürdürmesi birçok doğaseveri de sevindiriyor.

GEZMEK İÇİN BOL ALTERNATİF

Yenice ormanlarında 21 yürüyüş rotası, 3 kanyon geçişi ve 7 bisiklet parkuru var. ormanda yolunuzu kaybetmemeniz için her türlü teknolojik imkanlar çevre üzerinden turistlere sunulmuş. Arberetum alanlarında anıt ağaçları inceleyebilirsiniz. Çok sayıda anıt ağaç, şifalı bitkileri fazlaca görebilirsiniz. Bunun için iyi bir rehberle bölgeyi incelemenizi tavsiye ediyoruz. Dünya’da ise ‘Türk fındığı’ olarak bilinen fındık ağacını bu bölgede görebilirsiniz. Yenice ormanlarının birçok yeni özelliği ortaya çıkarıldı, ormanlar dört mevsim trekking ve kamp yapılabilecek bir alana dönüştü. Yenice ormanlarında doğa yürüyüşleri ve kampçılık dışında kaya tırmanışı, kanyon geçişi gibi başka doğa sporları da yapmak mümkün. Alanda üç adet kanyon geçiş parkuru bulunuyor. Bunlardan Küçük Şeker Kanyonu 3 kilometre, Büyük Şeker Kanyonu 4.5 kilometre ve Kızılkaya Vadisi parkuru 12 kilometre uzunluğunda. Kent ormanı, Fındıkaltı, Büyükdüz, Küre Havuzu, Sorgun Yayla ve Göktepe Yaylası kamp ve karavan etkinlikleri için ideal adreslerden.

TARİHİ AHŞAP EVLERİ VAR

ağaç-evSon yıllarda özellikle Yenice ve Devrek bölgesinde bulunan tarihi Ahşap evler için turistler bu bölgeye akın etmeye başladı. 150 yıldır hala ayakta kalabilen ahşap evleri özellikle Avrupa’dan gelen turistler keşfediyor. Turistler bu tarz evleri kiralamak ve tatillerini bu evlerde geçirmek istiyor. Talebin artmasıyla birlikte turizm sektörüne büyük bir katkı sağlanabileceği ahşap evlerden restoranlar ve oteller oluşuyor. Turizme yeni kazandırılan bölge, gelişimini doğanın yanı sıra tarihiyle de sürdürüyor.

 

 

NASIL GİDİLİR?

HaritaYenice’ye ulaşım için farklı alternatifler var. Marmara bölgesinden Yenice’ye  Devrek üzerinden gidenler yaklaşık 350 KM yol  kat ediyor.  Karabük üzerinden gidenler ise 420 KM yol kat etmek zorunda kalıyor. Otobüslerle hem Devrek üzerinden hem Zonguldak üzerinden hem de Karabük üzerinden gidilebiliyor. Zonguldak üzerinden gitmek isteyenler de 400 KM yol kat ediyor.  Tüm duraklardan Yenice’ye toplu ulaşım araçları mevcut. Marmara’dan Safranbolu’ya tarihi bir gezi yapmak isteyenler, buradan yola çıkarak yaklaşık 50 KM sonra Yenice’de olabilir, aynı zamanda Yenice’yi de keşfedebilir. Yenice’den Bartın Amasra’ya gitmek isteyenler de 70 KM yol giderek Amasra’ya ulaşabilir. Böylelikle bu güzergahı kullananlar hem tarihi, hem doğayı hem de denizi Karadeniz’i keşfetmiş olacak.

 

 

 

 

Araştırma: Erhan ALTIPARMAK

Kaynaklar: Yenice Belediyesi , Yenice Kaymakamlığı, Wikipedia, Yerel Basın

Görseller: Anonim – Erhan ALTIPARMAK

ETİKETLER : AMASRA AVRUPA AYI BARTIN BATI KARADENİZ BİSİKLET PARKURU BİZANS İMPARATORLUĞU BÜYÜKDÜZ CENEVİZLİLER ÇULLUK DEVREK DÜNYA ERHAN ALTIPARMAK FİLYOS IRMAĞI FINDIKALTI FIRTINA VADİSİ GEYİK GÖKTEPE YAYLASI GRİ DOĞAN GUGUK KUŞU
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN