Halbuki öldüren de öldürülen de insandı


Bu makale 2015-01-10 11:36:57 eklenmiştir.
Aktan USLU

Dünyaya gözümüzü açtığımız ilk gün, yeryüzüne insan olarak indiğimiz gündü ve henüz hiç ama hiçbir şeyin farkında değildik. Önce kokusuna ve sütüne aşina olup güvendiğimiz kadının annemiz olduğunu dahi, ancak belli bir yaşa geldikten sonra kavrayabildik. Hangi ırktan olduğumuz, nerede doğduğumuz, her ne kadar bizim kararımıza bırakılmadan aşılansa da hangi dinin mensubu olduğumuz gibi birçok diğer birçok ayrıntıyı sonraları edindik. Daha sonra büyüdük. Ergenlik çağı sonrası seçmen halini alırken sandıkta oy verdiğimiz partiler, dünya duruşumuzun yansımaları oldu. Her ne kadar özellikle 12 Eylül sonrası; “Sağ sol mu kaldı?”, “Ben hizmete oy veririm…” türü tam da sistemden beslenenlerin işine gelen altı boş laf salataları türese de o tercihlerimizde de aslında siyasi bir tavır belirledik. Siyasetin o veya bu yelpazesinde, o veya bu bölüngülerinde ister istemez yer aldık.

Geçtiğimiz haftayı yurtta ve dünyada birbirinden üzücü terör faaliyetlerinin gölgesi ve ışığında geride bıraktık. Şimdi herkes tarafından bilinen ve her ikisini de elbette kınadığım vakaları buradan tekrarlamak bilgi kalabalığından başka bi’şi değil. Ancak her iki saldırı sonrası yukarıdaki paragrafta bir şekilde tarif ettiğim politik duruş renkliliğimizden esasla meseleye yaklaşımlarımız ne yazık ki o merkezde oldu. İstanbul’daki vaka sonrası ilk terörist zanlısının siyasi duruşu bir tarafa “İzmit”, “Tunceli” merkezli varsayılan doğum yerlerinden esasla gösterilen yaklaşımlarla asıl zanlının açığa çıkmasıyla gösterilen yaklaşımlar arasında fark yok. Ya da Fransa’daki vakada teröristlerin hangi dine mensup olduklarının ve o katliamı, o faşizmi ne adına gerçekleştirdiklerinin önemi, hangi boyutta olabilir! Bence İstanbul’daki terör yaşam hakkına, Fransa’daki terör düşünceyi ifade hakkına bir saldırıdır. Bu gibi durumlarda her ne kadar terörü uygulayanların ne kadar insan olduğu tartışma konusu olsa da, neticede onlar da dünyaya insan olarak geldiler ve doğduklarında her bebek kadar masumdular.

 

Gerek dünyamız gerekse ülkemizde bu tür vakaların tekrar yaşanmaması için sahip olmamız gereken duruşun, “Önce insan” duruşu olması gerektiğini her şart ve koşulda  ve her tür mahalle baskısına karşı ısrarla savunuyorum. Şahsıma önce insan olarak verilen asil kimlikten sonraki her tür kimliğe saygım olmakla birlikte örneğin Türk olmanın bir başka ırka karşı üstünlük sağlamak veya bir başka ırka karşı eziklik olarak addedilmesine şiddetle karşıyım. Doğum yerimden esasla Adapazarlılık veya Sakaryalılık, diğer 80 ilin yurttaşlarına karşı bir üstünlük veya eziklik göstergesi olamaz. Müslümanlığım bir başka dini, Sünniliğim bir başka mezhebi yok sayamaz, üstünlük taslayamaz veya eziklik olarak kabul edilemez.  Gazeteciliğim bir başka mesleğe karşı üstünlük gerekçesi değildir. Erkekliğim diğer cinsi, sosyalistliğim bir başka görüşü, Fenerbahçililik ve Gebzesporluluğum başka takımların varlığını ve taraftarını, üyesi olduğum sivil toplum örgütleri (ÖDP, BİLKAR, KOGACE, TGS, TükoDer) diğerlerini yok saymak anlamına gelmez. Hassas olduğum tek konu tavladaki galibiyet ve yenilgilerimdir, ötesi olamaz. Tüm bu alt kimlik, özellik, hobi ve fobilerimizden sıyırıp her tür insanlık suçuna hiçbir ayırım ve kollama gözetmeksizin önce insan kimliğimizle tepki göstermeyi öğrendiğimizde, yani “Dünyayı güzellik kurtaracak… Bir insanı sevmekle başlayacak her şey” dediğimizde, işte o zaman ve galiba, “Her şey çok güzel olacak…”

10 OCAK MÜCADELE GÜNÜDÜR

 

Bu yorumu yazdığım gün, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. İlk çıkışı bayram tanımlaması idi, malum hak ihlallerinden ötürü güne dönüştü. Bugünümüzü o veya bu gerekçeyle kutlayan, hatırlayan her kişi ve kuruma şahsım adıma teşekkür ederim. Aslında her gün mücadele günüdür ama bugün o mücadelenin sembol günüdür. Dünyamız, ülkemiz, ilimiz ve Gebze Bölgesi’ndeki tüm meslektaşların 10 Ocak Çalışan Gazeteciler “Mücadele” Günü’nde, mücadelelerinin daim olmasını diliyorum, başka da bi’şi demiyorum.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN