TGS Kocaeli yeni bir tarihtir


Bu makale 2015-01-14 07:47:23 eklenmiştir.
Aktan USLU

12 Eylül 1980 askeri darbesinin üzerinden silindir gibi geçtiği değerlerden biri şüphe yok ki sendikal örgütlenmedir. Darbe sonrası sermaye sözcülerinden gelen, “Bugüne kadar işçiler bizim anamızı ağlattı. Şimdi biz onların anasını ağlatacağız” türü yaklaşım ile darbecibaşının, “Darbe için şartların olgunlaşmasını bekliyorduk”; darbecilerin okyanus ötesindeki işbirlikçilerinin, “Başardı bizim çocuklar” söylemleri halen süregiden darbenin ne adına yapıldığının açık, aleni göstergesidir diyerek yorumun giriş bölümünü geride bırakmış olalım.

Öyle bir dünya, ülke ve ilde yaşıyoruz ki akşamdan hazırlanan bir köşe yazısının konusunun, sabaha kadar bayatlamayacağının garantisi yok. Oysa ki ilimiz Kocaeli’nde, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın kokteylinde gerek ilimiz, gerek ülkemiz emek hareketinin basın iş kolunda önemli bir adım atılmıştır. Kocaeli Manşet Gazetesi’nde meslektaşlarımızın öncülüğünde başlayan sendikal örgütlülüğün sağlanmasının ardından Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın Kocaeli Temsilciliği de daha bir şekle şemale bürünmüştür. Süreç şüphe yok ki Kocaeli Manşet’te toplu iş sözleşmesine imzaların atıldığı gün tamamlanacaktır. Bu örgütlenme ve TGS’nin Kocaeli teşkilatlanması gerek ilimiz, gerek ülkemiz için büyük önem taşımaktadır.

Türkiye Gazeteciler Sendikası ülkemiz genelinde bir yerel gazetede ilk örgütlenmesini ilimizde tamamlamıştır.

Ülkemiz ve dünyamız emek hareketinde 15-16 Haziran 1970 büyük işçi yürüyüşünün en önemli ayaklarından biri olan;

1 Mayıs 1977’nin çok sayıda tanığının yaşamını sürdürdüğü; 

1980 askeri darbesi sonrasındaki 1989 bahar eylemleri üzerinden kurulan sendika birlikleri arasında Gebze Sendikalar Birliği kurumsalında sürekliliğini koruyan (yanılmıyorsam) tek sendikal birliğe sahip;

Gebze Belediyesi ve SEKA başta olmak üzere çok sayıda grev ve direnişle emeğin birçok hakkının edinmesinde birçok bedel ödeme pahasına etken olan bir ile de herhalde bu yakışırdı.  

Başta Uğur Enç ve İlker Akşit olmak üzere tüm öncülerine şahsım adına teşekkür ederim. 3 sene kadar önce üyesi olduğum ancak 2014 yılının 8 ayını serbest çalışmakla değerlendirdiğimden ötürü üyeliğimin düştüğünü öğrendiğim ancak en kısa sürede güncelleştireceğim TGS’nin bu şekildeki bir örgütlenmesini ve teşkilatlanmasını sağlayan öncüleri abartısız iddia ediyorum ki bu ilin basın tarihi, altın harflerle bir yere kaydetmiştir.

Bu anayasal hakkın kullanılmasını sağlamak aynı zamanda çok önemli bir pratiktir. Çok genel ve evrensel bir tespittir ki, “Hak verilmez, alınır.”

Bugün itibariyle arkadaşlarımızın sergilediği bu tutum, cesaret ve öncülük gerek ilimiz, gerek ülkemizde giderek yayılacak, mesleğin emekçileri başta iş güvencesi olmak üzere tüm temel haklarına kavuşacak ve her şeyden önemlisi meslek hak ettiği saygınlığı ve bağımsızlığı yine kazanacaktır.

Bugün itibariyle özellikle çalışma saham olan Gebze Bölgesi’nde adımız, “20 lira versem ne dersem yazarlar”a çıktıysa, kuru iftira değil bir gerçek olan bu bataklığı kurutacak olan yapılaşmada, sendikal örgütlenmedir. Bağımsız ve hür gazetecilik ve ifadenin önünü açacak yapılaşmada…

Başta kendi yerelimiz kendi ilimiz olmak üzere zamanı geldiğinde ülkemiz ve dünyamızda basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne kasıt eden ve edecek her tavır ve davranışta gösterilmesi gereken tepkiyi gösterecek tek oluşum da ilimizden esasla ve özellikle mevcut zemin üzerinden ve en az 2 yıl 9-10 ay daha sendikal örgütlülük olacaktır. Çünkü sendikal örgütlülük sadece cebe girecek biraz daha fazla maaş, özlük hakları getirisinden ibaret değildir. Sadece bu talep ve beklentiler üzerinden kurulacak TGS dahil her sendika şubesi, tabela sendikası olmaktan öteye gitmez. Buna, bu oluşumun öncüleri ve şahsım dahil destekçileri şüphe yok ki müsaade etmeyecektir. Ve bu sendikal örgütlenme ilimiz emek hareketinin ülkemiz emek hareketi tarihinde yeni bir sayfasıdır diyorum. Tüm öncülerini bir kez daha yürekten, tebrik ediyorum.

 

16 OCAK BASIN ONUR GÜNÜ

 

16 Ocak’ın tarihi üzerine zaten bilineni aktarmaya gerek yok ancak Ulu Önder Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını buradan bir kez daha anıyorum. Cumhuriyet’in ilanına dair ilk basın toplantısını ilimizde yapması şahsım için de önemli bir onur ve gurur kaynağıdır. Günü yerellikten ulusallığa dönüştürme çabası içindeki Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin -malum kişi hariç- yönetim kurulu üyelerini de, tebrik ediyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN