Tanımasalar da tanınan ülke Abhazya!


Bu makale 2015-01-26 13:12:31 eklenmiştir.
Erhan ALTIPARMAK

Abhazya malumunuzdur NATO ve Amerikan müttefikleri olarak Gürcistan'a bağlı Özerk Cumhuriyet olarak tanınıyor. 1992'de bağımsızlığını ilan eden Abhazya, ekonomik ambargolara maruz kalmış, ülke kapalı bir cezaevi sistemine döndürülmüştü. 

2008'de yaşanan Güney Osetya savaşına müdahil olan Abhazya, Osetleri bu savaşta desteklemişti. Gürcü faşizmi nedeniyle birçok masum insan yine bu savaşta yaşımını yitirmişti. Rusya, bu savaşın üzerinbe Gürcistan'a gereken cevabı Tiflis'e girerek vermişti. Ardından yine Moskova, Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını tanıdığını açıklamıştı. 

Bu kısa yakın tarih özetinden sonrta 2008'den sonra Kuzey Kafkasya'da ve diasporada neler yaşanmış ona bakmak gerekir. 

Rusya'nın Abhazya'yı resmen tanımasının ardından Abhazya'da kapital şok yaşanmaya başladı. Ülkede turizm ve yeni yatırımlar Abhazya toplumunun farklı bir pencereden dünyaya bakmasını sağladı. Kremlin Güney Osetya ve Abhazya'ya yatırımlar konusunda ciddi çalışmalar yapıyor. 

Abhazya çok büyük bir gelişim gösteriyor. Ülkede tek sorun tanıtım, altyapı ve yatırımların tamamlanması. Bu yoldada herkes üzerine düşeni gücü yettiğinde gösteriyor. 

Abhazya'nın yaşaması için en temel gereksinimlerden biri de Türkiye. Abhaz ve Çerkes nüfusunun oldukça fazla olduğu bu coğrafyada yatırım dinamikleri bulunuyor. Türkiye'de ki diaspora şu zamanlar yatırım ve tanıtım konusunda ciddi çabalar gösteriyor. Herkese ayrı ayrı bu konuda teşekkür etmek gerekir. 

Abhaz kökenli Akmis Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve yine Abhaz kökenli Akmis Seyahat Genel Müdürü Olgun Aksoy, yatırım ve tanıtım konusunda Abhazya'ya fayda sağlamaya çalışıyor. 

Geçtiğimiz hafta açılan Emitt fuarında Akmis Grup, çalışma kollarıyla birlikte Abhazya'nın tanıtımı için standında Abhazya Ticaret ve Sanayi Odası'na yer tahsis etti. 

Aslında burada bir nokta atışı yapıldı. 

Abhazya, Emitt için stant açma başvurusu yapsaydı sizce kabul edilecek miydi? 

Gürcü nüfusunun da çok yaşadığı Türkiye'de yapılması gereken en güzel çalışma yapıldı. Abhazya, Gürcistan istese de istemese de Emitt'te yer aldı. 

Aslında burada başka bir noktayı da görmek gerekir. Ruhi Karaalp bu konuda büyük riskler almaya devam ediyor. 

Akmis Seyahat, ticaret yapmasına rağmen, Abhazya'yı arkasına almış veya önüne katmıştı. 

Bu Akmis Grup açısından Abhazya ve Gürcistan gibi stratejik bir konuda büyük bir risk almak anlamına geliyor. 

Anavatanı için gözünü karartmış ve kaygılara yer vermemiş. Ticarette bunlar önemli detaylar. Kendisini yine tebrik etmek istiyorum. 

Bir diğer taraftan baktığımızda Abhazya üzerinde Türkiye'de yaşayan tüm toplumlarının bir sempatisi olduğunu görülüyoruz. Abhazlar herkes tarafından sevilen, takdir gören, imrenilen halklar arasında. Gürcü faşistlerin küçük çabaları bile NATO ve ABD gibi kirli ittifaklar sayesinde amacına ulaşıp Abhazya'nın ülke tanıtımında sorunlar yaşamasına sebep oluyorsa eğer, Ruhi Karaalp gibi birçok işadamı ve Abhaz diasporasının elini taşın altına koyması gerektiğini düşünüyorum. 

Ben herkesin yaptığı çalışmaları takdir ediyorum ama tabiri yerindeyse 'yetmez ama evet' diyorum. 

Emitt fuarında Abhazya stand açtı ama Kafkasyalılar bu etkinliğe fazla katılım göstermediler. Burada bir bilgi eksikliği olmuş olabilir. Keşke böyle bir çalışmanın olacağını Abhazya'nın Türkiye'de yetkili bürokratları kamuoyuna duyursalardı... 

Bu stand Abhazya adına açılmış bir stand. Çok güzel izlenimler bırakan bu standa tüm Kuzey Kafkasların olması gerekirdi. 

Standa Gürcülerin geldiğini gördüm. Burada küçük bir fikir çatışması yaşandı. Abhazya'dan gelen arkadaşlarımız Gürcü vatandaşlara neden 'bağımsız' olduklarını anlattılar. Fakat onlar inatla Abhazya topraklarının Gürcistan'a ait olduğunu konusunda direttiler. Bazıları ise ikna oldu. 

İkna olanların sayısı çok fazla olmamakla birlikte Abhazya'nın bağımsızlığının 1 Gürcü'ye dahi kabul ettirilmesi büyük bir maharet. 

Bu anlamda Abhazya açısından başarılı bir Emitt fuarı gerçekleştirildi. 

Ruhi Karaalp ve Olgun Aksoy, bundan sonra yapılacak tüm etkinlik ve programlarda Abhazya'nın tanıtımına devam edileceğini söyledi. 

Olması gerektiği gibi...


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Emitt konusu
Bic-ra Saim Tuc 2015-01-27 17:21:50
Sayın Altıparmak, Aphazyanın Emitt fuarıyla ilgili yorum ve gözlemleriniz paralelin de takdirle kaydettiğiniz "Akmis Grup" ve Sayın Ruhi Karaalp ile Olgun Aksoy Beylere özverili çabaları nedeniyle bende size katılıyor ve teşekkür ediyorum. Ayrıca, Aphazya ve insanlarıyla ilgili değerlendirmelerinizi ziyadesiyle beğendiğimi ve genelde paylştığınız için sizede teşekkür ediyorum.
Mobil
yüksel akan 2015-01-27 11:20:54
değerli kardeşim erhan seni tebrik ederim.seninle beraber bu amaçda görev alan kardeşlerimide tebrik ederim.allah yardımcınız olsun.idaelistlik ve dava adamı olmak budur.imkanı ve zamanı olan bütün kardeşleri bu davada uluslararası hukuk çerçevesinde startejik planlanlamalar çerçevesinde bu gibi uygulamalar.sivil örgütler.s.t.k.lar.bu gibi aktivitelerde bulunmak üzere sabırlı çalışmalar.yapılırsa yakın bir zamanda ABHAZYA kafkasların ve asyanın BİR İSVİÇRESİ DURUMUNA GELİR.diyorum.benim düşüncem her abhaz kardeşim dünyanın neresinde olursa olsun gönüllü abhazya elçisi gibi çalışması lazım.bizler medeni çağdaş modern kültüre sahipiz.onun için kenetlenmeliyiz davamıza sahip çıkmalıyız.hepinize sevgiler.saygılar.
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN