CHP önce AKP kadar “demokrat” olmalı…


Bu makale 2015-01-27 12:23:39 eklenmiştir.
Aktan USLU

"Bizimle aynı dünya görüşünü paylaşan bir partinin seçimi kazanması güzel" demiş Sayın Kılıçdaroğlu. 
Vallahi kimse kusura bakmasın ama ben, bir radikal sol ittifakı olan SKRİZA ile sosyal demokrat olma iddiasındaki CHP arasında bir benzerlik kuramadim!
Olsa olsa İkisi de Sosyalist Enternasyonal üyesi olan PASOK ile CHP arasında bir benzerlik kurulabilir. 
O da bu seçimde hezimete uğradı (yüzde 4.7)
Lütfen gerçekçi olalım ve komşudan ders alalım öncelikle..”.

Yukarıda tırnak içinde yer alan görüş Kocaeli eski Milletvekili, CHP içinde sayıları her geçen gün daha da azalan sosyal demokratlardan Bekir Yurdagül’e ait.

Yorumun altındaki yorumlara baktım da CHP içinde her dönem genel merkez yalakalığı yapan, icazeti parti tabanında değil tavanda arayan, kendi menfaat ve beklentileri için her tür haltı yerine getirme kabiliyetine sahip, Allah’ına kadar liberal ve sapına kadar mikro milliyetçi CHP’li takımı ve kanadından atar gider halleri olmamış. Yaşadıklarımdan esasla biliyorum. Genel merkeze yağ çekmek için yapmadık cambazlık, film falan bırakmazlardı.

Günümüze dönüp bakacak olursak CHP Gebze İlçe Örgütü’nde üyelerin seçtiği delegeler tarafından seçilen yönetimde Başkan Sedat Tatar’ın milletvekili aday adaylığı için istifası sonrası görevini sürdüren yönetim kendi içinden Recep Dursun’u ilçe başkanı seçmiştir. Dursun, ÖDP’nin kurulduğu yıllarda Gebze yapılanması içinde yer almış, kurucu Gebze İlçe Başkanlığı’nı üstlenmiştir. Sonrası malumdur.

CHP Gebze İlçe Örgütü’nde yaşanan vaka her ne kadar mikro yerel bir vaka gibi gözükse de artık sosyal demokratlığı söylemde bile kalmayan liberal ve mikro milliyetçi bir parti pratiğidir. Gerçek sosyal demokratların artık azınlık halini aldığı; şahsi menfaat ve çıkarları için her türlü haltı etmeye müsait Allah’ına kadar liberallerin, çok evrensel veya ulusal geçinip de sapına kadar mikro milliyetçilerin bir haltıdır. Bir demokrasi ayıbı ve ihlalidir. Ve ne kadar acı bir vakadır ki AKP’nin Kocaeli’ndeki biri hariç tüm başkanları “seçilmiş” komedisi altında atanmış ilçe başkanlarıdır. Mahmut Civelek diktasına karşı bir tek Gebze direnmiş, kongrede seçime iki listeyle gidilmiş ve Hasan Soba bu zeminden esasla gerçek anlamıyla seçilmiş ilçe başkanı unvanı edinmiştir. Gebze gibi her ne kadar çok yansıtmasa da sol yanı sağ partilerde bile atan bir ilçede AKP’nin seçilmiş başkanı varken, CHP’nin atanmış ilçe başkanı vardır. Her ne kadar MYK parti tüzüğünü çiğneyen bir karara imza atsa da aslolan niyettir. Bu saatten sonra ola ki geri adım atılacak olsa, CHP Gebze İlçe Başkanı’nın kim olacağına dair seçim genel merkezin iki dudağı arasında değil de olması gerektiği şekilde, CHP üyelerinde kalsa ve Recep Dursun’un konumuna saygı duyulsa da değişen fazla bi’şi yok.

CHP de aynı AKP ve diğer benzerleri gibi tavandan tabana örgütlenmeye çalışan, genel başkan dahil koltuk sahibi olanların biat kültürü üzerinden varlığını sürdürmeye çalışarak yönettiği, Gebze’de Mehmet Hilal Kaplan örneğinde yaşandığı gibi mikro milliyetçi liberal kanadın şahsi menfaat ve çıkarları için onlara biat ettiği ve Gebze İlçe Örgütü’nde de kendilerine biat edenlerin üzerinde hakimiyet kurmaya çalıştığı bir parti haline gelmiştir.

 Aklıselim insan Cihat Altunyuva’nın ifade ettiği gibi bu aşamada olağanüstü kongrede dikkate alınması gereken bir alternatiftir. Şayet her tür hak hukuk gaspı yaşanacaksa ve haziran ayındaki seçimin Gebze’deki kaybedeni şimdiden CHP ise hiç olmazsa o kaybı biraz telafi için kongreye gidilebilir. Seçime beş ay kala olağanüstü kongreyi bir parti örgütü kaldırır mı, kaldırmaz mı ayrı mesele ama mevcut zemin üzerinden sergilenmesi gereken refleks odur. CHP’nin Allah’ına kadar liberal ve sapına kadar mikro milliyetçileri tamamen kişisel menfaat ve beklentileri doğrultusunda aksini iddia edecektir ama kulak asılmamalıdır. Halk ağzıyla s….. b….. henüz kurumamıştır.

AKP’nin her demokrasi ihlaline ve atar gider konumuna bürünen CHP önce en az AKP kadar “demokrat” olmalıdır. Yunanistan’daki SKRIZA ile kendini eşdeğer tutmak, CHP’nin haddine düşmez…

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN