Nail Çiler’in tepkisi!


Bu makale 2015-01-27 20:42:24 eklenmiştir.
Gönül EFE

Birçok kişinin ilgisini çekmemekle birlikte gazetelerde yer alan haberlerde odaların ortak toplantılarından bazı başlıklarda Nail Çiler isminin ön plana çıktığına tanık olduk.

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), Körfez Ticaret Odası (KTO), Gebze Ticaret Odası (GTO) ve Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nın yönetim kurulu başkanları, meclis başkanları ve yönetim kurulu üyeleri normalde yasa gereği 4 ayda bir yapılması gereken ancak bir süredir yapılmayan toplantıda bir araya geldi.

Toplantı uzun aradan sonra yapılınca haliyle gündem maddeleri de birikmişti. Kartepe Zirvesi, kuzey otoyolu, UMEM projesi, İstanbul- Gebze hattındaki metro projesi, Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışması derken gündeme gelen bazı konuların da bir sonraki toplantının gündemine alınmasına karar verildi.

Toplantıda GTO Başkanı Nail Çiler’in Gebzeli biri olarak metronun İzmit’e kadar uzanması gerektiği fikri ve bunun için birlik olup hareket etmeleri gerektiği önerisi büyük dikkat çekti.

Sesleri kısık çıkan diğer oda başkanlarının tersine gür sesle sözlerini art arda koyan Çiler’in kararlılığı ise toplantının en önemli ayrıntısıydı.

Çünkü Çiler’in gündeminde bir başka önemli konu, kendilerini üzerin bir husus ve tavır da vardı.

Bence toplantının en can alıcı noktası burasıydı.

Öncelikle belirtmek isterim ki; toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin KOTO ve KSO’ya kentsel dönüşümle ilgili yaklaşık 500 sayfalık teknik bir çalışmayı CD olarak ulaştırdığı ve bu iki kurumun inceleyip görüş belirtmesini istediği söylendi.

Soğuk duş etkisi başladı.

Oldukça birikimli ve içinde bulunduğu durumun gereklerine hakim olan Çiler konu kentsel dönüşüm olunca yine mikrofona eğildi.

Büyükşehir Belediyesi’nden odamıza konuyla ilgili herhangi bir CD ya da doküman gelmedi. Biz burada 14 bin kişiyi temsil ediyoruz. Ama bize bir şey gelmedi. Konuyla ilgili bilgimiz yok” dedi, muhatap alınmamaktan duyduğu rahatsızlığı sesine yansımıştı.

KOTO Başkanı Murat Özdağ araya girdi ve kendilerine gelen teknik çalışmanın anlaşılmasının güç olduğunu, tüm oda temsilcilerinin bulunduğu bir toplantı tertip ederek Büyükşehir Belediyesi’nden anlayabilecekleri bir dille konuyu dinlemeyi önerdi.

Durumu kurtarmaya çalıştı.

Ardından kısa kısa konuyla ilgili önerilerini sıraladı. Gayet makul ve esnafı da düşünen önerilerdi. Belli ki bunun üzerine ciddi mesai ayrılarak kafa yorulmuş.

-Kentsel dönüşüm bölgelerinde ticari alan planlaması,

-Kentsel dönüşüm gerçekleştirilmeden önce orada yaşayanların sosyal durumlarının incelenmesi,

-Ticaret erbaplarının borç durumlarının yapılandırılması,

-Eşit ve koordineli olunması,

-Kötü yapı bloğundan uzak olunması, yıkılacak yapı ile yapılacak yapı arasındaki farkın çalışmasının iyi yapılması,

-Kamuya ait kurumlarla müteahhit dengesinin kurulması hatta işin müteahhide bırakılması,

-Kamu kurumlarının ticaret merkezi yapımıyla ilgilenmesi gerektiği,

vs vs…

Ve bir de “Kocaeli sanayiye doydu” söylemine tepki gösterdi Murat Özdağ, “Böyle bir şey yok. Ancak arazi fiyatları yüzünden sıkışmışlık var” açıklamasında bulundu.

Toplantıya katılan yöneticilerin ortak sitemi; TOKİ’nin bu işe girişmesi ve bulduğu boş yerlere bina yapması oldu.

Odalar TOKİ’den ve kamu kurumlarının bu işin içinde olmasından, dolayısıyla özel sektörün olumsuz etkilenmesinden çok rahatsız, hatta tepkili.

Ancak Nail Çiler’in bu konuda söyleyecek başka sözleri de vardı.

Büyükşehir ya da her kimse Gebze Ticaret Odası’nı bilecek. Önce varlığımızı bilmeli.

Kentsel dönüşümde de böyle olacaksa biz bunda yokuz. Ben belediyeye gitmem (Murat Özdağ’ın ‘Toplantı isteriz’ sözlerini belediyede düzenlenecek toplantıya gitmek olarak algılıyor). Bizi yönetenler nedense her şeyi kendi biliyor. Önemli olan paylaşmak. Kimseyle sorunum yok. Herkese saygı duyuyorum. Biz kendimiz için bir şey istemiyoruz. Temsil ettiğimiz 14 bin kişi var.

TOKİ’nin çıkış amacı sosyal evler yapmak. Bana göre TOKİ=rantsal dönüşüm. Şehir yorgun yerleri, eskiyen binaları var. Öyle tahmin ediyorum ki; kentsel dönüşümde de topu dışarıdan toplamaya çalışıyoruz. UKOME’ye yazdık. ‘Ticaret odası temsilcisi yok. Oy hakkı vermeseniz bile söz hakkı verin’ dedik. ‘Sadece gözlemci olabilirsiniz’ diye yanıt verdiler. Bu kentsel dönüşümde de kenardan top toplayacağız gibime geliyor. Oyun kurucu değiliz ki. Fiziksel inceleme, tarih dokusuna ve sosyal yapıya bakmak gerek. Kentsel dönüşüme karşı değiliz fakat paydaşlara da bakmak lazım.

Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm olmasın. Rantsal dönüşüme karşıyız” diye çıkıştı.

Nail Çiler’i rahatsız olduğu konuda haklı gören ve çalışmanın diğer ticaret odalarıyla paylaşılmadığını toplantıda öğrenen Murat Özdağ ise “Kırgınlığınızda yanınızdayız. İnşallah yanınızda olarak durumu düzeltiriz” demekle yetindi.

Belli bir zümreyi ve bölgeyi temsil eden Nail Çiler’in duruşu önemli bir mesajdır.

Büyükşehir Belediyesi’nin üst düzey yetkilileri eminim bu konuyu gündemlerine alacak, şehirde 3 tane ticaret odası olduğunu hatırlayacak/hatırlatacaktır.

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN