Karamanlar var, Kaplanlar var ama Ova Aşireti de var


Bu makale 2015-02-09 10:38:59 eklenmiştir.
Aktan USLU

Geçen sene gerçekleşen yerel seçimde Kocaeli’nin en ilginç yarışlarından birine Dilovası İlçesi tanık oldu. Seçimi kazanmaya aday biri AKP’li diğeri CHP’li iki adayın yarışında ipi göğüsleyen malum, AKP’li Ali Toltar oldu. Kocaeli’nin diğer 11 ilçesinde olduğu gibi Dilovası’nda da belediye başkan adayları yerel basına servis ettikleri haberlerde ekseriyetle vaatlerini dile getirdi. Kısmen rakiplerinin partilerini eleştirdi. Zaman zaman alt kimlik üzerinden,”Şuralılar, buralılar beni destekliyor” türü çağa uygun olmayan manevralara da başvurdukları oldu. Ama Dilovası’nda yarış tamamen alt kimlikler üzerine kuruldu. Her iki aday da başvurdukları tarza ilişkin eleştirilere, “Dilovası’nda siyaset bunu kaldırıyor…”, “Halk bunu istiyor…” türü söylemlere sığındı. Adaylardan Ercan Dalkılıç’a Sarıkamışlı bir grup tarafından yapılan ziyarette takdim edilen çiçeğin üzerinde “Öz…” pekiştirme sıfatının da yer alması bir anlamda tanımlamanın bittiği yer idi. Bu duruşa göre Toltar’ı destekleyen Sarıkamışlı Dilovalılar “çakma” Sarıkamışlı idi. Dalkılıç’ı destekleyenler ise hakiki…

Halbuki işin aslı değildi. Sokakta ayakkabı boyacılığından aile ekonomisine katkıda bulunmaya çalışan çocuğun bile sohbete girdiğiniz anda ülke ve dünya meseleleri üzerine çatır çatır fikrini beyan ettiği, “Büyüyünce ne olacaksın oğlum?” türü popüler soruyu yönelttiğinizde gözlerinin içi parlayarak, “Doktor olacağım ağabey. Okuyacağım ve doktor olacağım…” dediği bir ilçenin çocuğunun beklentisinin ne olduğunu, gençliğinin ne istediğini çözemeyen iki adaydan biri ipi göğüsleyecekti. Göğüsledi. O zaman diliminde çalıştığım Çayırova merkezli Bölge Haber Gazetesi’ndeki bir yorumumda da ifade etmiştim. Adaylardan ikisinden birinin kazanacağı kaçınılmazdı ancak hangisi kazanırsa kazansın ilçeye yazık olacaktı. “Seçimi kazanmak için her şey mubahtır” diye yola koyulup propaganda döneminde orta çağı bile yakalayamayan hangi duruşla 2015’i veya popüler hedefimiz, 2023’ü yakalayacak?

Ve aslında o propaganda türünü savunurken her kimi kast ediyorlarsa Dilovası’nın çocuklarını, gençlerini kast etmedikleri ortadaydı. Bunu bir süre önce konukları olduğum ve Ova Aşireti diye nam yapan, Yusuf Turhan başkanlığındaki Kocaeli Ova Gençlik Sosyal Yardımlaşma Derneği’ni ziyarette anladım. Çarşamba günü çalışmakta olduğum Demokrat Gebze Gazetesi’nde ayrıntılı bir şekilde paylaşacağım ancak derneğin kuruluş sebebinin uyuşturucuyla mücadele olmadığını, uyuşturucu kullanıma karşı da bir mücadele verdiklerini ancak asıl kuruluş amaçlarının ilçedeki mevcut bu anlayışa karşı olduğunu şimdiden paylaşmış olayım. Bir gazeteci bu tür konumlarda yaptığını ettiğini gizler ancak bunu paylaşmakta mahsur görmedim. Demek ki neymiş. Dilovası’nda o veya bu memleketten, o veya bu görüşe sahip, üye ağırlığını gençlerin oluşturduğu bir sivil toplum örgütü temelinde Dilovası’nın gençleri Toltar ve Dalkılıç’ın seçim dönemi boyunca sürdürdükleri Ortaçağ’ın gerisinde kalan siyaset biçimini benimsemiyormuş…

Peki. Söz konusu durum sadece Dilovası’na mı has, hayır! Kocaeli’nde kişilerin alt kimlikleri üzerinden yürütülen Ortaçağ’ın gerisindeki siyaset anlayışının en yoğun yaşandığı bölge yüksek olasılıkla Gebze Bölgesi. Çayırova’nın bir mahallesinde tanık olundu ki, “Sosyalistim” diyen muhtar adayının bile aza adaylarının fotoğraf ve isimlerinin altında vasıflarına değil nerede doğduklarına yer vermesi meselenin vahametine işaret eden önemli bir ayrıntıdır. Çok ama çok yakın tarihte yaşanan iki vaka da göstermiştir ki bu Ortaçağ’ın gerisinde kalan siyaset anlayışı ne yazık ki toplumun elit geçinen “İş insanı”, “Doktor”… gibi siyasetçileri için de geçerlidir.

Bir milletvekili, Doktor Mehmet Hilal Kaplan bir dönem daha milletvekilliği için Gebze İlçe Örgütü’ne çomak sokmuş; ne yapıp etmiş üstelik genel seçim döneminde koskoca örgütü olağanüstü kongreye sürüklemiştir. CHP Gebze İlçe Örgütü’nde Kaplan’ın bu müdahalesi bir hafta boyunca ilçe başkanı olduğu sanılan Cavit Kapoğlu’nun düzenlediği basın toplantısında da aleni dile getirilmiş, Kapoğlu ekibinde yer alan kişiler aracılığı ile Kaplan tarafından kendisine ilçe başkanlığı teklifini geldiğini söylemiştir. İşte sosyal demokrasinin tüzükte kaldığı, sosyal demokratların her geçen gün daha fazla azınlığa dönüştüğü koskoca CHP’yi hala sosyal demokrat olduğunu iddia eden mikro milliyetçi liberallerinin getirdiği boyut budur. Bu anlamda Kaplan’ı; Ali Toltar ve Ercan Dalkılıç ile aynı kategoriye sokmamak Toltar ve Dalkılıç’a haksızlık olacaktır.

Geçen haftanın son bomba vakalarından biri ise Giresun Dernekler Federasyonu’nun KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaretinde yaşanmıştır. Federasyonun Başkanı Süleyman Karaman geniş heyetle birlikte Büyük Başkan’ı ziyaretlerinde federasyon olarak bu genel seçimde tavırlarının AKP’den yana olduğunu belirtmiştir. Aslında burada parti ismi verilse ne, verilmese ne. 2015 yılında bu çağın siyasetini yaptığını öne süren bir iş insanı tarafından Kocaeli’nin Giresunlular’ının yüzde 100’ünün tek partiye yöneleceği imajı falan verilmiştir. Bu sözleri ifade eden Süleyman Karaman ne kadar çağdaş siyasetçi ise o sözleri geri çevirmeyip kabul eden İbrahim Karaosmanoğlu da o kadar “çağdaş” bir siyasetçidir.

Aktif siyasete ANAP’ta başladığı bilinen, DSP İl Başkanlığı da yapan, 2009 yerel seçimlerinde CHP’den Gebze Belediye Başkan aday adayı olan, Halil Çalık’ın aday gösterilmesinin ardından belediye meclis üyeliği adaylığında birinci sıraya yerleştirilen, sanki ilçelerde Büyükşehir Meclisi için oy kullanılıyormuş gibi seçim otobüsünün üzerine “Büyükşehir Meclis Üyesi adayı” yazdıran, siyaseti son derece “çağdaş” sürdüren ve her ne yapıyorsa ona ne şüphe ki “vatan millet” için yapan Süleyman Karaman; Büyük Başkan’ı ziyarette federasyon olarak desteklerini ifade etti!

Her zaman ifade ederim. İşte bundan ötürü Gebze bir türlü kent olamamakta, bir gün il olacaksa dahi bu tür zihniyete sahip olanların köşe başlarını işgalinden ötürü yine aslında köy kalacaktır. Hükümetin ani bir manevra ve tamamen daha fazla rant için köyleri mahalle statüsüne kavuşturması dahi Gebze’nin aslında bir köy olduğunun önüne geçemeyecektir. Bir takım istisnalar haricinde köylerine kadar yayılan ve özünde kıraathane olan hemşeri derneklerinin ilçeyi birleştirmediği, ayrıştırdığı gerçeği ortadadır. 12 Eylül 1980 askeri faşist darbesi sonrası önleri açılan bu yapılanmalar yayılmadan önce –doğru yanlış ayrı mesele- kahve alışkanlığı olan yurdum insanı her ilden, ilçeden insanla bir araya gelip eğlenirken şimdi her hemşeri derneğinin üyesi veya hemşerisi sadece adı dernek olan o kıraathanelerde eğlenmektedir. Ve oyları aslında gerçeği asla yansıtmayacak şekilde bir takım pazarlıklara, tezgahlara, toplumsal yönlendirmelere alet edilmektedir. Bu yüzden önce Toltar ve Dalkılıç’ı sıkıştırıp peşinden Kaplan’ı eklediğimiz torbanın içine Süleyman Karaman ve benzer tiplerini de eklemek asla sırıtmayacak; aksi bir tavır diğer üçlüye haksızlık olacaktır.

İşte tüm bunlara rağmen Dilovası’nda Kocaeli Ova Gençlik Sosyal Yardımlaşma Derneği de var. Sosyal medyadan sayfalarını ziyaret ettiğinizde kullandıkları dil ve ifadelerin popüler evladiyelik dizilerimizden Kurtlar Vadisi’nin repliklerini andırması; toplumun farklı kesimlerinin farklı şekillerde değerlendirdiği Sedat Peker’e olan sempatileri gibi tutum ve davranışları elbette her tür görüş, yorum ve değerlendirmeye açık olacaktır. Ama Gebze Bölgesi’nde ve üstelik Dilovası’nda böyle bir dernek kurulmuşsa, “Uyuşturucu ile de mücadele ettik ama asıl kuruluş amacımız aşiret düzenine karşı bir duruştur” diyorsa, Türkiye’nin bir mozaiği olarak her yöreden ve ilden insanlar içinde yönetici ve üyeyse, siyaset içinde yer alanların ve siyasi görüşleri olanların tek tip değil rengarenk olduğu ama bir arada yaşayıp iş yapmayı bildikleri bir sivil toplum örgütü gelecek için en azından bana umut veriyor.

 

Bu ilçede, bu bölgede, bu ilde Ercan Dalkılıçlar, Ali Toltarlar, Süleyman Karamanlar, Mehmet Hilal Kaplanlar hayli sayıda varlar ama Ova Aşireti ve benzer örnekleri de var.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN