Unutmayın #UEFAMAFİA unutmayın #FİFAMAFİA


Bu makale 2015-02-24 13:36:10 eklenmiştir.
Erhan ALTIPARMAK

İnsanlığın varoluşundan beri insanlar reflekslerini geliştirmek için coğrafyalarına uygun spor dalları geliştirmişlerdir. Eski Yunan'da resmi olarak ilk olimpiyatlar gerçekleştirilmiştir. Roma'da da antik stadyumda büyük turnuvalar gerçekleştirilmiştir. 

İnsanlık tarihi bibbiriyle spor ve sanat alanında da sempatik bir yarışa girişmiştir. 1870'lerde futbolun profesyonelleşme girişimi sonuç vermiştir. 

1904 yılında FİFA kurulmuş, Uluslararası ülkelerin resmi takımları FİFA oluşumuna katılmıştır. FİFA'nın tam olarak kuruluş amacı, futbolu kontrol altına almak, gerçekleşen turnuvaları belli bir standarda getirmek ve dünyanın her noktasına futbolu ulaştırmak ve destek vermek. 

UEFA ise 1954 yılında kurulmuş, Avrupa ülkelerini kapsayan bir oluşum. 

FİFA ve UEFA kuruluşlarından sonra futbolun endüstriyelleşmesini, bazı ülkelerin takımlarını tanımama gibi skandal kararlara imza attılar. 

Fransız lobisiyle kurulan FİFA, özellikle Fransız lobisinin önayak olduğu futbol takımlarını üzerine vazife olmayarak kayırmakla bilinir. Yine Fransız lobisinin kuruluşundan beri kontrol ettiği UEFA'da inanılmaz kararlar almış, ve lobinin arkasında durduğu futbol kulüplerinin başarılı olması veya ceza almaması sağlanmıştır. 

Eğer internet üzerinden araştırırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. 

Türkiye futbol takımlarının tribünlerinde 'tribünde siyaset istemiyoruz' sloganları, aslında sistemi savunmanın düpedüz kendisidir. Gizli siyaset ile ezilen bloğun ses çıkarması engelleniyor. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti siz istesenizde istemesenizde varolan bir toprak bütünü. Kendini fiilen bağımsız ilan etmiş ve halklarının kendi kaderlerini kendilerinin tayin ettiği bir ülke. Coğrafyamızda 500 milyondan fazla insanın da böyle düşündüğünü varsayıyorum. 

Kuzey Kıbrıs'ta futbolun gelişmemesi için FİFA nezninde her türlü baskılar yapılıyor. Kuzey Kıbrıs spor yöneticileri baskılara dayanamayıp Rum Futbol Federasyonu'na bağlanmak istediklerini beyan ettiler. Karar netleşti. Artık Kuzey Kıbrıs futbolunu Rumlar yönetecek. Tartışmaya açık bir durum. Gelecekte sıkıntılar doğuracağı apaçık. 

Aynı durumda bağımsızlığını ilan eden ve Birleşmiş Milletler'in (BM) daimi üyesi Rusya ve beraberinde Venezuella, Nikaragua gibi ülkelerinde tanıdığı Abhazya ve Güney Osetya için de geçerli. 

Bu ülkelerdeki futbolun gelişmesi veya bu ülkelerin uluslararası turnuvalarda boy göstermesinin gelecekte siyasi bir sorun teşkil edebileceğini düşünüyor FİFA ve UEFA. Bu yüzden bu ülkelerden futbolcu transfer etmek yasak. Yani yasal hiçbir dayanağı yok. 

Siyaset, sanat ve sporun farklı konular olduğunu, özellikle siyaset ve sporun yanyana gelmemesini savunan endüstriyel futbol mafyaları, siyasi kaygılardan dolayı bu ülkelerde futbolun gelişmesini engelliyor, en doğal hak olan uluslararası turnuvalara katılımını engelliyor. 

Dünyanın yarısının futbol bildiğini ve futbolla yakından ilgilendiğini düşünürsek bu haksızlığın ortadan kaldırılması için büyük bir kamuoyu baskısına ihtiyaç var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Abhazya Cumhuriyeti, Güney Osetya Cumhuriyeti, Kosova ve Filistin gibi sadece benim bildiğim ülkeler önderliğinde her ülkenin futbol yöneticileri biraraya gelerek bir çalışma yapmalı. 

FenerbahçeJuventus ve balkanlardaki futbol kulüpleri başta olmak üzere UEFA'ya alternatif bir oluşum için bir dönem çalışma yapma girişiminde bulunan futbol kulüpleri önderliğinde UEFA lav edilmelidir. 

FİFA yine aynı şekilde lav edilmeli, büyük paraların döndüğü endüstriyel fulbol temsilcileri yok edilmelidir. 

Mafyalaşan ve ortadaki pastayı kendi kontrolünde tutmaya çalışan FİFA ve UEFA gibi oluşumların bu çalışmaları kesinlikle teşhir edilmeli. 

Abhazya, Kuzey Kıbrık ve Filistin gibi ülkelerde en doğal hak olan spor yapma hakkına engel olunduğu için hangi yöneticiler sorumluysa herbiri uluslararası mahkemelerde yargılanmalı. UEFA ve FİFA'ya baskı yaparak, tanımadığı ülkelerin uluslararası turnuvalara katılımını engelleyen Gürcistan, Kıbrıs Rum Devleti gibi ülkelerde aynı şekilde cezalandırılmalı. 

Eğer bunları yapmaya cesaretleri yoksa bu ülkeler derhal turnuvalara davet edilsin ve FİFA ve UEFA nezninde tanınsınlar. 

Sporun siyasetle ilişkisinin olmadığı ispatlansın!

Ülkeler, taraftar grupları ve toplumlar bu konuda acilen kamuoyu yapmak zorunda.

Bu insanlık onuru için önemli bir adım olacaktır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN