Zordur almak bizden kızı!


Bu makale 2016-02-03 10:44:08 eklenmiştir.
Erhan ALTIPARMAK

German Marshall Fund desteğinde yaptırılan bir araştırma, Türkiye’de kutuplaşmanın kız alıp-verme tercihlerini dahi ciddi derecede etkileyecek boyutlara ulaştığını ortaya koydu.

Kuruluşun desteğiyle, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından Infacto RW araştırma şirketine yaptırılan ve 3-10 Aralık tarihleri arasında 1024 kişiyle 16 ilde yüz yüze görüşmeyle gerçekleştirilen çalışmada çok tehlikeli sonuçlara ulaşılabiliyor. 

Baktığımızda siyasi açıdan toplumun  siyasi bakış açısı değişmiyor. AKP'ye olan güven hala kendi tabanı tarafından sürüyor. CHP'ye de güvensizlik sürüyor. Ankete göre; Katılımcıların yüzde 42’si “Ülkenin durumu iyiye gitti” diyor.

AK Partililerin yüzde 44’ü kendisini mutlu hissederken, bu oran CHP’de yüzde 21, HDP’de yüzde 7.AK Partili seçmenlerin yüzde 73’ü ülkenin, yüzde 57’si de ailelerinin ekonomik durumunun son beş yılda iyiye gittiğini söylüyor.

CHP’de ise ailelerinin ekonomik durumunun iyiye gittiğini söyleyenlerin oranı sadece yüzde 6.Katılımcıların yüzde 44’ü ‘kendisine en uzak hissettiği siyasi parti’ olarak HDP’yi görüyor. İkinci sırada yüzde 22’yle AK Parti, üçüncü sırada yüzde 7’yle MHP, dördüncü sırada yüzde 6’yla CHP geliyor.

AK Parti taraftarlarının yüzde 65’i kendini en çok HDP’ye, CHP seçmeninin yüzde 61’i en çok AK Parti’ye, HDP seçmeninin yüzde 46’sı MHP’ye, MHP seçmeninin de yüzde 65’i kendini en çok HDP’ye uzak hissediyor.

Bu siyasi kutuplaşma, beklendiği gibi karşılanabilir. Türkiye'de ki siyasi konjektürün yıllardık toplum nezninde değişememesinin sonuçları bunlar. Gelecekte toplumsal açıdan kriz çıkaracak sonuçlar gibi görünmüyor. Çünkü tüm partilerin tabanı yönetenlerine karşı inançsız olduğu için gerilime çekilmek istemeyebilir. 

AKP seçmeninde de kırılganlık söz konusu. AK Partili seçmenler için en fazla öne çıkan kimlikler yüzde 66’yla dindarlık ve yüzde 45’le muhafazakarlık yüzde 37’yle Atatürkçülük. Toplumda kendisini en fazla dışlanmış hisseden grup Kürtler olarak ön plana çıkıyor.


En fazla güvenilen kurumların başında yüzde 75’le ordu geliyor. İkinci sırada yüzde 65’le üniversiteler, üçüncü sırada yüzde 56’yla Cumhurbaşkanlığı var. Türkiye’de en fazla ayrılığa yol açan konularda katılımcıların yüzde 40’ı ‘Kürt sorunu’, yüzde 30’u ‘1980 darbesi’, yüzde 30’u ‘Gezi protestoları’, yüzde 28’i ‘17-25 Aralık yolsuzluk suçlamaları’ yanıtını verdi.

Araştırmaya katılanların en fazla beğendikleri lider yüzde 47 oranıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. İkinci sırada yüzde 41 ile Başbakan Ahmet Davutoğlu geliyor. Bu oranlar AK Parti seçmeni arasında sırasıyla yüzde 86 ve yüzde 68 olarak ölçüldü. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu listede yüzde 15.9’la üçüncü, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ yüzde 12 ve 10’la dört ve beşinciliği paylaşırken, MHP Lideri Devlet Bahçeli yüzde 7.8’le son sırada yer aldı. Araştırmaya katılanların yüzde 35’i başkanlık sistemine destek veriyor.

Alışılageldiğimiz anket dışında, en önemlilerinden biri kız alıp verme konusu. Ankete göre; Katılımcıların yüzde 83’ü, kızının uzak hissettiği parti taraftarlarından biriyle evlenmesini, yüzde 78’i o partinin taraftarlarından biriyle iş yapmayı, yüzde 76’sı komşu olmayı, yüzde 73’ü çocuklarının arkadaşlık etmesini istemiyor.


Bu toplumsal olarak krizin eşiğinde olduğumuzun ilk tespiti.  Çocuklarının başka siyasi görüşe sahip ailenin çocuğuyla oyun oynamasını istemeyen aileler, kızlarını diğer siyasi görüş sahibine vermek istemeyenlerin oranı...

Çok önemli sorunlar bunlar. AKP'lilerin he zaman bahsedip kendi siyasetlerinde mağdur tarafı oynayıp, kendi beceriksizliklerini Dış Mihraklara, paralel, Alman istihbaratı, Rus ajanları gibi olgulara yıkan bir siyasi tarzdan bahsediyorum.  

İşte AKP siyasetinin şuan kullandığı, gelecekte samimiyetsizlikten dolayı ciddiye alınmayacak bu olgular, AKP iktidarından sonra devreye girecek. Tümü olmasa dahi bir kısmı. Sermaye'nin AKP ile alıp veremediği yok. Sermaye AKP'nin yok olmasına karşı. Yoksa liberaller bu kadar şımarıklığa neden bu kadar tahammül eder ki?

Herkesin ortak yaşam biçimi olduğu ülkemizde ankete göre toplumun yüzde 70'i farklı yaşam tarzı farkı olduğunu savunuyor. 

Benim en önem verdiğim anket sonuçlarından biri ise, toplumun yüzde 10'ü ülkeyi terk etmek istiyor. Çoğunluğunu ise MHP ve CHP'liler oluşturuyor. Yüzde 14'lük bir kesim, başka ülkede yaşamayı düşünenlerin gerekçelerini haklı buluyor. 

Bu kesimin başka bir ülkede yaşama sebeplerinin en başında sosyolojik ve politik nedenler. Bu kesim, ankete göre, iktidarın katı bir rejime dönüştüğünü ve toplumsal olarak infial yaratmasından korktuğunu düşünerek bu kararı alıyor. 

Bu sonuç, ülkede bir kaos düşüncesinin hakim olduğunu, toplumun gelecek kaygısı olduğunu, toplumun yaşanan gerilimlerden zararlı çıkacağını düşünüyor. 

Darbe Anayasasının konuşulduğu bugünlerde toplumun en çok yüzde 70 ile orduya güvenip, yüzde 30 ile meclise güvenmesi, Türkiye'nin demokrasi açısından hala aşama kaydedemediğini gösteriyor. Bu sonuçlar, Bülent Ecevit'in iktidarında da benzerlik gösteriyordu. Toplum kutuplaşması daha az seviyedeydi. 

Muhafazakar baskı yerine laik baskı sistemi vardı. Sadece burada zıt kutuplar arasında değişiklik var. 

Bu anket, Türkiye'nin önümüzdeki 'Başkanlık' seçimleri öncesi Türkiye'de demokrasi yerine şiddet eylemlerinin yer alacağını, bu eylemlerin artacağını, devlet yöneticilerinin dahi yetersiz kalabileceğini gösteriyor. 

En düşük oran olan yüzde 10 bile bu ülkenin 8 milyonuna tekabül ediyor. Gezi'ye yapılan katılımdan bile fazla bir oran bu. İşte bu yüzden, toplum bu kutuplaşmanın ve siyasi farklılıklarının bir tarafında duruyor. 

Bu öyle bir nefret seviyesine ulaşmış ki, farklı siyasi görüşten olan komşusuna güven duymayan, başka siyasi görüşe sahip bir aileye kız vermemek gibi birçok unsuru içerisinde barındırıyor. 

Bu anketin iyi analiz edilip, hem iktidarın hem de muhalefetin bir an önce ayağını denk alması gerekiyor. Bu kaostan artık siyasiler zararlı çıkacak.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN