Karagöz'ün fendi Hacivat'ı yendi...!


Bu makale 2014-12-08 21:58:56 eklenmiştir.
Raşa HALBAD

AKP adayını açıkladı Tayyip Erdoğan...!

Bu kararı vermek için epey anket, araştırma, istişare, meşveret(islamiyete göre danışma kurulu) yapıldı. Zira bunlar yapılmadan ve sonucunda kazanacağı garantisini görmeden Başbakanlığı bırakıp yola çıkmazdı Tayyip... Yola çıktıysa kesin Cumhurbaşkanıdır.

Geçenlerde siyaseten tasvip etmediğim Ertuğrul Kürkçü çatı adayın ilanından sonra şöyle demişti:"Karagöz ün karşısına Hacivat çıkardılar" diye. Son ana kadar Tayyibin aday olmayacağını umarak/düşünerek yorum yapmaktan kaçındım. Artık taraflar belli olduğuna göre rahat konuşabilirim.  Birde Tuzsuz Deli Bekir var, Selahattin Demirtaş..

Bildiğiniz gibi Karagöz, tahsil görmemiş,  sokak dili ile konuşan, cahil cesaretli, okumamış ama zeki ve hazırcevaptır. Öğrenim görmüş kimselerin yabancı sözcük ve dil kuralları ile alay eder, kelimelere ters anlamlar yükler.  Yerinde duramayan, herşeye burnunu sokan meraklı bir tiptir. Düşüncesini söylemekten çekinmeyen patavatsız bir kişi olduğu için kendini hep zor durumların içinde bulur. Yine de işin içinden sıyrılmasını bilir.

Hacivat ise, Medrese eğitimi görmüş, Arapça ve Farsça kelimelerle, tamlamalarla konuşan, her konuda bilgi sahibi olan biridir. Karagöz’le sürekli bir didişme içindedir. Ders verir tavrı, bilgiçliğe döner. Bazen bu çok bilmiş tavırları başlarını derde sokar.

Tuzsuz Deli Bekir ise, mahallenin belalısıdır bazılarına göre yiğit bir delikanlıdır. Oyunda son anlarda çıkar onun gelmesi ile düğüm çözülür. Mahallede düzeni kuran odur.

Mahallede düzeni kuran odur diyince burada kilit rolü Tuzsuz Deli Bekir oynayacaktır. Tahminime göre ilk turda Tayyip Cumhurbaşkanıdır. Hasbelkader 1.turda çıkmadı 2.turda Deli Bekir(Demirtaş) devreye girerek, bu arada bazı tavizler kopararak adaylıktan çekilecek ve Tayyibe Köşkün kapısını açacaktır.

Çatının altındaki iki ayağa gelince; bilindiği gibi İslami kökenli olan Ekmeleddin İhsanoğlu bazı güçlerin adayıdır ve bu güçler tarafından hem Kılıçdaroğlu'nun hemde Bahçeli'nin kulağına üflenmiş bir isimdir.

Bana göre hem Kılıçdaroğlu hemde Bahçeli İhsanoğlu ike kazanamayacaklarını adları gibi biliyorlar. Her ikisi de  Tayyibi Cumhurbaşkanı yapmak ve AKP 'nin devamlılığını sağlamak gibi misyonlarının yanında kendi koltuklarınıda kaybetmemek korkusuyla hareket ediyorlar.  İhsanoğlu değilde yapılan tüm anketlerde çatı aday olarak birinci çıkan ve hatta son ana kadar Bahçeli'nin zihnindeki isim olan Deniz Baykal olsaydı kazanma ihtimali Ekmeleddin İhsanoğlundan daha fazlaydı. Anket sonuçlarına bakarak ve kişisel bilgilerime dayanarak yapıyorum bu yorumu. Ha kazanamasaydıda en azından CHP kendi fikrinde bir aday gösterir, vuruşarak kaybederdi. E bu durumda Türkiye'nin yarısına yakınının oyunu almış bir lider CHP nin başına dönerdi. İşte bu korku Kılıçdaroğlu'nu İhsanoğlu'na yönlendirdi. Bahçeli'de zaten son aşamada öğrendi.  Aynı şekilde MHP'de Meral Akşener aday gösterilseydi benzer şeyler Bahçeli'nin başına gelecekti.

Bundan sonra ne olur; Kılıçdaroğlu ve Bahçeli elbirliğiyle Tayyib'i Köşk'e çıkardıktan sonra misyonlarını tamamlayacaktır. O sıkı sıkıya bağlandıkları, uğruna memleketi feda ettikleri koltuk maalesef altlarından kayacaktır. Nitekim bunun işaretleri gelmeye başladı, Kılıçdaroğlu'nun Ankara kongresinde desteklediği aday kaybetti.

Önümüzdeki günler Karagöz-Hacivat karşılaşmasına sahne olacak. Bu orta oyununda kazanan hep Karagöz olurdu malum. Tersi benim için sürpriz olur.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN