Her Ağacın Kurdu Özünden Olur...!


Bu makale 2014-12-08 21:59:35 eklenmiştir.
Raşa HALBAD

Toplumlar genelde dış düşmanlarını bilir, tanır ve dıştan gelecek saldırıları az çok kestirir, ona göre temkinli davranır ve kendini korumasını bilir. Fakat bir toplumu zayıflatıp, çökerten asıl neden içten gelen saldırılardır. Çünkü içten gelen saldırılar sinsi ve habersiz olur, daha çok zarar verir. Mesela Göktürkler, Çinlilerin barındırdığı “işbirlikçiler” tarafından içten içe yıpratılmış, önce ikiye bölünmüş, sonra da  tarih sahnesinden silinmişti. Benzer tip işbirlikçiler her toplumda her zaman olmuş, bazen içerden, bazen dışardan, bazende her ikisi birlikte kendilerine verilen görevi yerine getirmişlerdir.

Yani hedef toplum önce  içten içe kemirilip güçten düşürülür, sonra da en ufak bir sarsıntıda, hafif bir rüzgarda yıkılıp yerle bir edilir. Tarih buna benzer örneklerle doludur ama nedense hiç ders almak aklımıza gelmez. "Tarih tekerrürden ibarettir" sözü de benzer durumlar için söylenmiş olsa gerek...

Egemen güçlerin eskiden topla, tüfekle yaptıkları şey şimdilerde şekil değiştirerek "kaleyi içten fethetme" taktiğine dönüşmüştür. Bu taktikle halklar üzerinde baskı oluşturulur,  bu baskı da halkların; hassas duygu ve düşünceleri, tarihi, halklar arasındaki bazı farklılıklar, yani kimi zaman din-mezhep, kimi zaman milliyet, ırk, kabile gibi toplumlara özgü nitelikler üzerinden yapılır.   İnsanlar birbirleri arasındaki bu farklılıkları sorun etmeden birarada yaşarken birdenbire ayrı dinden, ayrı milliyetten, ayrı  kabileden olmaları sorun olmaya başlar ve birbirlerine düşman edilirler.  Önce farklılıklar öne çıkarılır, sonra halklar karşı karşıya getirilir.  Bu da kardeşlik, evini ayıran evlat, aynı bahçenin içindeyiz gibi söylemlerle süslenerek yapılır,  ayrışarak bütünleşileceğine inandırılırlar.  Bu sözler bir aile için söylense kendi içinde belki kabullenilebilir, fakat bir toplum, bir halk için bu metaforu yapıyorsanız onun farklı sonuçları olur.

Bu ayrışarak bütünleşileceğini düşünenlere İsa'dan 550 Yıl öce yaşamış Çin'li bir düşünürün söylediklerini hatırlatmak isterim: "Yolu ayrı olanlar birbirine danışmaz”. Yani evini ayıran evlat anca kendi  evinin telaşına düşer, önceliği kendi evidir, diğerleri sonra gelir. Halbuki aynı çatı altında her duruma bizzat müdahil olur, danışır, kendisine danışılır. Nitekim bugünkü durumda budur, yollarını ayıranlar herşeyi en iyi kendileri bildikleri(!) için danışma gereği duymazlar.  Sonuçta amaçlanan gerçekleştirilir, ayrışan halklar, toplumlar güçten düşürülür ve egemen güçlerin oyuncağı haline dönüşürler.

Evet,  "Her ağacın kurdu özünden  olur” derler ya, bizim de öyle.  Kökü sağlam olan ağacı sallarsan meyvesi düşer yeniden meyveye durur. Küllerinden yeniden doğan Anka misali o kökten yeni filizler çıkar, yeni dallar oluşur ve BİR ağacın  gövdesinde  kardeşce, birlik, bütünlük, dayanışma içinde uzun yıllar yaşamaya devam ederler. Kökü sağlam olmayan ağacı sallarsan kendi düşer. Kurt ağacı kurutur, köke sirayet etmişse artık ölüdür. Kökü sağlam olmayan toplumlarda yok olmaya mahkumdurlar.

Anadolu'da 1200'lü yıllarda yaşamış iki düşünür, BİRLİK ve BÜTÜNLÜĞÜ vurgulayan, birbirini tamamlar sözler söylemişler;

Yunus Emre "Gelin canlar bir olalım" demiş.

Hacı Bektaş-i Veli bu sözü tamamlamış:

"BİR olalım, İRİ olalım, DİRİ olalım"

Yazımızı yine benzer anlamı olan bir Abaza atasözü ile tamamlayalım:

Dörtsen üçsün,
Üçsen ikisin,
İkiysen teksin,
Teksen hiçsin!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN