Tayyip Erdoğan'ın tasfiyesine yönelik senaryolar ...!


Bu makale 2014-12-08 22:01:27 eklenmiştir.
Raşa HALBAD

Tayyip Erdoğan'dan kurtulmak isteyen güçler normal şartlarda, sandıkla gönderilemeyeceğini bildikleri için onun makam, mevki, koltuk, para zaafını kullanıp, Cumhurbaşkanlığına iteleyerek tasfiye edilmesi yoluyla 2015  seçimlerine odaklanmış durumdalar. Bunun hazırlıklarını da 3 sene öncesinden yapmaya başladılar.

Bütün hesaplar Cumhurbaşkanlığı seçimine göre planlanmıştır. Özal sonrası ANAP'ta ve Demirel sonrası DYP'de yaşanan parçalanma ve sonrasında bu partilerin  tasfiye olması sürecinin Tayyip Erdoğan sonrası AKP'de de yaşanacağı tezi üzerinden yapılıyor bu hesap.  Buna göre;

1-AKP tüzüğündeki  üç dönem kuralı nedeniyle 70'e yakın siyasetçinin tasfiye olacak olması ve bu nedenle oluşacak kırgınlık ve küskünlükler bu tezin başarılı olma şansını güçlendiriyor.

2- Eski merkez sağın kurt siyasetçileri(arkalarında Demirel ve Cindoruk'un olduğu)

3- Cemaat

4- CHP'den, MHP'den de katılımlarla Özal'ın dört eğilimi benzeri yeni bir siyasi yapılanma ile bu senaryo hayata geçirilmek istenmektedir.

2 hafta önce "Merkez Parti" adıyla kurulan parti işte bu koalisyon ortaklarını bir araya getirecek yeni siyasi yapılanmadır.  Bu parti sıradan tabela partilerinin dışında, bu koalisyona çatı olacak özel bir misyonla kurulmuştur. AKP, CHP, MHP'den ve AKP'den daha önce istifa etmiş Hakan Şükür, İdris Bal, Ertuğrul Günay gibi bağımsız bazı milletvekillerinin seçim sonrası bu partiye geçecekleri konuşuluyor kulislerde. Bu yeni partinin Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası yeni Genel Başkanı da Ekmeleddin İhsanoğlu olacaktır.  İhsanoğlu Cumhurbaşkanı olmak için değil, Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı yaparak tasfiye edilmesini sağlamak ve yeni parti için isminin halk kitleleri tarafından tanınmasını sağlamak amacıyla piyasaya sürülmüş yeni siyasi figürdür. Asıl görevi -Tayyip Erdoğan sonrası iç siyaseti dizayn etmek için- seçimlerden sonra başlayacaktır.

Senaryonun 3 sene önce hazırlandığını söylemiştik. Geçen 2 yıllık süreçte eski merkez sağ isimler Demokrat Partiyi ele geçirmek istemişler, bu anlamda ciddi çalışmalar yapmışlardır. DP'yi ele geçirdikten sonra ismini değiştirip mal varlığınıda bu amaçla  kullanma  operasyonu başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Eğer Demokrat Parti el değiştirseydi "eski misyon yeni vizyon" sloganıyla isim değiştirip yola öyle devam edilecekti. Bu başarılamadığı için yeni bir parti, yani Merkez Parti hayata geçirilmiştir. Ancak DP Genel Başkanının seçimlerde İhsanoğlu'na destek vermesi, hatta  Tayyip Erdoğan korkusu nedeniyle insanlar mekanlarını  kiraya vermeye yanaşmayınca, çalışma ofisi ve seçim koordinasyon merkezi olarak Celal Bayar Köşkü'nü tahsis etmek istemesi, bu yeni yapıda, DP'nin de tüm mal varlığı ve kadrolarıyla bulunma ihtimalini güçlendiriyor.

Bu senaryo çok önceden programlanmış fakat  sahneye yeni konulmuş bir oyundur demiştik. Tayyip Erdoğan'da bu oyunun farkındadır. Bu nedenle yola, köprüye, havaalanına karışan icraacı bir cumhurbaşkanı söylemini dile getirerek hem AKP Genel Başkanı, hem Başbakan hem de Cumhurbaşkanı görevlerini birarada yürütmeye çalışacaktır. Çünkü lidere endeksli partisinin dağılma korkusunu yaşamaktadır. Bu korku nedeniyle  Erdoğan'sız bir AKP'nin yıpranmaması ve 3 dönem mağduru küskünler hareketinin oluşumunu engellemek için Meclis'i Ağustos sonuna kadar çalıştırıp ülkeyi Kasım ayı gibi baskın bir erken genel seçime götürebilir. Bunu başarırsa 1 dönem daha AKP iktidarı ve Erdoğan'lı Cumhurbaşkanlığı, Türkiye'yi dönüştürme projesinin finalini yapabilir.

Belliki 10 Ağustos sonrasi Türkiye'de siyaset kartları yeniden karılacak. Sadece AKP değil, CHP ve MHP'de yeniden dizayn edilecek, aktörler değişecek.

Anketler ilk turda Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacağını söylüyor. Bu formül Erdoğan'ın tasfiyesi ile sonuçlanır mı bilemem ancak evdeki hesap çarşıya uymazsa Türkiye'yi çok zor günler bekliyor.

Bizlerede alternatifsizliğe sıkıştırılmış oy verecek vatandaşlar olarak, sonucu belli olan bu oyunda  figüran olarak rol almak düşüyor.

Raşa Halbad

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN