KOGACE'de çözüm alternatif KOGACE


Bu makale 2014-12-09 09:12:52 eklenmiştir.
Aktan USLU

Malumunuz, sivil toplum örgütleri kendi aralarında partiler, dernekler, kooperatifler, birlikler, odalar, kulüpler vesaireler olarak birçok dala ayrılır. Ülkemizde yaygın olan modeli özellikle 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası başlayan ve halen süre giden vahşi kapitalist ve neo liberal politikalar temelinde hemşeri dernekleridir. Bu süreçte sendikalar, kooperatifler, partiler gibi birçok sivil toplum örgütünün üzerinden silindir gibi geçilmiştir. Bireylerin yalnızlaşması, “dayanışma” teraneleri altında dayanışma kültürünün yok edilmesi, “ötekileştirme”, “ayrıştırma” gibi konu başlıkları üzerinden ülkemizde egemen olan zihniyet, “Böl parçala yönet” taktiğini başarı ile uygulamaktadır. Ama sürece bir açıdan müdahil olunmalıdır.

 

Sivil toplum örgütlerinin tam anlamı ile sivil toplum örgütü olabilmesi için yönetim/üye birlikteliği kaçınılmazdır. Başkan ve yönetimler aynı zamanda bir üye, üyeler de aynı zamanda bir yönetici ve başkan olduğunu asla göz ardı etmemelidir. Şayet bir üye, üyesi olduğu sivil toplum örgütüne pasif bir konumdaysa eleştiriye açıktır ama yönetimler de bunu sağlayamadığı için eleştiriye açıktır. Yani mesele “Gezelim, görelim. Hatip çağırdık dinleyelim”den ibaret değildir. Hele ki mesleki sivil toplum örgütleri için kesinlikle değildir. Hele hele ki aslında her bir siyasi partiden ve hatta tüm partilerin toplamından daha çok siyasetin yapıldığı gazetecilik temelli sivil toplum örgütleri için mümkün değildir. Ülkemiz ve ilimiz şartlarında basın çok karanlık bir dönemde geçerken, her tür baskının kralını görürken, haber alma özgürlüklerinin önüne geçilirken öncelik TOKİ’den konut olamaz. Bina olamaz. Hatta ve aslında yarış bile olamaz. Ve bu zemin doğrultusuna kutlanacak 10 Ocak’larda, 16 Ocak’larda “gelin güvenliğ”in ötesine geçemez.

 

Bu temel düşünce doğrultusunda sivil toplum örgütlerinde başkan ve yöneticiler sadece oylarını aldıkları üyelerin değil, “muhalif” diye de tanımlanabilir konumdaki diğerlerinin de başkan ve üyeleridir ve kimi beklentilerini yerine getirmek, ilgilenmek durumundadır. Aksi takdirde, “Biz tüm üyelerin başkanıyız, yöneticisiyiz…” sözü, sözden ibarettir ve ötesi olmayacaktır. Ancak şahsımın da üyesi olduğu Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin Çetin Gürol başkanlığındaki mevcut yönetimi tüm bu beklentileri karşılamaktan çok ama çok uzaktır. Öncelikle yönetim, bir önceki yönetimin devamı olmasından esasla herhangi bir süre hakkı olmamaktadır. Hani halk ağzıyla genel deyimdir yaa, “Başkan yeni seçildi. Bir sene süre tanımak lazım”… Böyle bir deyim mevcut yönetim için asla geçerli olamaz. Bir önceki dönemin başkanvekili, başkan seçilmiş; bir önceki yönetimden biri daha yine girmiş ve üstelik üyelerden sorumlu başkan yardımcılığını üstlenmiştir ve de bir önceki yönetimden çok sayıda değerli meslektaşımız ile yeni yüzler mevcut yönetimde yer almıştır.

 

Kongre ve kongre sürecinden bugüne yerel ve ulusal gelişmelere baktığımızda Çayırova Belediyesi’nde Başkan Şevki Demirci’nin haber alma özgürlüğüne yönelik müdahalesi, Bizim Kocaeli Gazetesi’nin kulisinde yer alan iddiaya göre özel fotoğrafçıların aynı mekanda fotoğraf çekmeye çalışan gazetecilerin fotoğraf çekimini önlemeye çalışması, İzmit’te biri eski yönetici biri üye olmayan üç gazetecinin uğradığı saldırı ve ulusalda çok sayıda gazetenin tanımadığı dört bakana ilişkin haber yasağında KOGACE’nin ne yazık ki en ufak bir refleksine, açıklamasına, tepkisine, incelemesine henüz tanık olunmamıştır. Şahsım adına; Gebze’de düzenlenen yönetim ve üye toplantısına katılamayacağımı ve neden katılamayacağımı aleni ifade ederek toplantıda tartışmaya açılmasını istediğim gündem konularından hiç söz edilmemiştir. Halbuki katılımcı, şeffaf, demokratik, üyelerin tamamını dinleyen ve kucaklayan sivil toplum örgütlerinde bu tür yazışmalar olduğunda tartışmaya açılır.

 

Tüm bunlardan esasla görülen köy şudur ki görev süresi boyunca camianın bütününü samimi bir şekilde kapsayacak bir yönetim biçimi bu dönem olmayacak gibidir. Yine kişilerin kişisel sorunlarının çözümüne farklı beklentiler ile yönelme yapılacak, ancak mesleğin derdiyle dertlenen bir yönetim mumla aranacaktır. Umarım zamanla olur. Ve bu dönem Halit Yılmaz başkanlığındaki dönemi o konuda, aratmaktadır. O dönemin de eleştiriye açık yönleri olmakla birlikte Halit Yılmaz’ı bu konuda Çetin Gürol ile kıyaslamak bile, Halit Yılmaz’a haksızlık olacaktır.

 

Ancak hiçbir sorun ve konu asla çözümsüz değildir ve çözüm asla ama asla yeni bir dernek veya ülkemizde var olan herhangi bir derneğin Kocaeli Şubesi değildir. Çünkü bu tür bir girişim il genelinde camianın gücünü zayıflatacaktır. Geçmişte bu tür girişimlerin çok acı ve mesleği yıpratan örnekleri yaşanmıştır. Bir diğeri Gebze merkezli olarak sürmektedir. En azından şahsım adına ilimizde üye olsun olmasın tüm camianın tek çatısı Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’dir. Öyle olmalıdır ve kalacaktır.

 

 

Ve çözüm, tek çözüm mevcut yönetim bu tutumunu değiştirmediği sürece KOGACE içinde Alternatif KOGACE’dir. Tepkiyse tepki, eylemse eylem, kaçınılmaz şekilde meslek içi ahlaki ve temel eğitimse ahlaki ve temel eğitim… ve diğer hepsi bu tür bir yapılanma üzerinden mümkündür. Böylesi bir girişimin mevcut yönetim tarafından inkarı, yönetimin kendisini üyelerden inkarı olacaktır. Yine kendi adıma Çetin Gürol başkanımdır. İsmi lazım değil biri hariç tüm yöneticiler yöneticimdir. Çünkü onları şartlar, ortam ve koşullar her ne olursa olsun cemiyetimin üyeleri seçmiştir. Ve son olarak aslında genel çözüm KOGACE dahil olmak üzere benzer sıkıntıların olduğu tüm sivil toplum örgütleri için budur diyorum, başka da bir şey demiyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN