Eline, Beline, Diline Sahip Ol...!


Bu makale 2014-12-09 15:17:13 eklenmiştir.
Raşa HALBAD

"Eline, beline, diline sahip ol" sözü Alevi öğretisinin temel felsefesini oluşturan sözlerden biridir..

Hacı Bektaşi Veli, Alevi inancının ahlak anlayışını bu üç kelime ile özetlemiştir.

Alevi öğretisine göre bu üç kavramın açılımı şöyledir:

El, iyiliğin ve kötülüğün uygulayıcısıdır. İnsan eline sahip olmadığında katil olur, hırsız olur. İnsan eline sahip olduğunda üretir. Üreten, çabalayan, emek sarfeden insanda iyi insandır. İyi insan topluma hizmet eden, huzuru, barışı sağlayan insandır.

Bel, insanın hayvani güdülerine hakim olmasıdır. Bu hakimiyeti sağlayan insanların içinde bulunduğu ailesi, yetiştirdiği çocukları ve dolayısıyla toplumda sağlıklı olur. Hâkim olmadığında ise her türlü sapkınlığı yapan insan toplumsal çürümeye, ahlâksızlığa neden olur.

Dil ise insanlar arasında iletişimi sağlayan organdır. İnsan dilini yalandan, riyadan, sahtelikten korumalı ve yalana, sahteliğe alet etmemeli, yani diline sahip olmalıdır. Duyduğu olumsuzlukları düzeltmeli, yalandan kaçmalı, kilit vurmalı. Dilini toplumu huzura kavuşturacak şekilde kullanmalıdır.

El, bel ve dil. Bu üç organa, cümlenin anlatmak istediği şekilde sahip olunması, toplumu ve insanı geliştirir, özgürleştirir. Ancak tam tersi durumda toplumu yozlaştırır.

Son günlerde Yavuz Bingöl bir gazetede yaptığı açıklamalarla kendisini hedef tahtasına oturttu.

Nedir o açıklamalar?

Tayyip Erdoğan'ın, 14 yaşında devletin polisi tarafından başından gaz kapsülü ile vurulan, 15 yaşında, aylarca yattığı hastane odasında 15 kiloya kadar düşen ve hayatını devlet terörüyle kaybeden Berkin Elvan'ın annesini miting meydanlarında yuhalatması üzerine sarfettiği sözler.

Bingöl diyor ki; Tayyip Erdoğan, annesine edilen küfürler nedeniyle duygularını işine karıştırmış, o da Berkin Elvan'ın annesini yuhalatmış.

Alakasız bir karşılaştırma yaparak başta ailesi olmak üzere toplumun birçok kesiminin vicdanını kanattı Yavuz Bingöl. Kaldı ki Berkin devlet terörü sonucu hayatını kaybetti, zaten Gülsüm Elvan'da oğlumu Tayyip öldürdü diyor her konuşmasında. Tayyip Erdoğan ın annesi ise eceliyle öldü. Yani diline hakim olamadı Yavuz Bingöl.

Peki o diline sahip olamayan, kendi babasına "Alzheimer olsaydımda bunları duymasaydım" dedirten, kendi kardeşinin eleştirileri oklarına hedef olan Yavuz Bingöl' ü kim savunuyor;

Yine diline ve eline sahip olamayan Tayyip Erdoğan.

Yazık...!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Anı Paylaşımı
Saim Tuc Bic-ra 2014-12-09 16:23:09
Bir gün Merhum Bahri Mafevud ile karşılaştık, el öpmek istedi. Tuhafıma gitti ve nedenini sordum: "Zatın biri eline beline diline sağlam olacaksın dediği için ünlendi. Sizde dil sempozyumunda bir ata sözünden bahsettiniz, bana göre bu söz hepsinin toplamıydı: AYRILIRKEN DÖVÜŞENLER ÇOBANLARDIR... Sayın Raşa hatırlattınız paylaşmak istedim Bunun Aşıva'cası (Yenkucva yeysıva vasaxçab) Genç sayılırken vedalaştı bu ruhuyatcı pilot hamşerimiz. Bu vesileyle Rahmet diliyorum.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN