Tarihi Tekerrür Ettirme Çabaları: Yeni Osmanlıcılık Hareketi I


Bu makale 2014-12-10 20:13:58 eklenmiştir.
Seçkin BİLGİLİ

Bugün başımızdaki hükümet bir yandan Osmanlının torunu/mirasçısı olduğunu haykırıyor, bir yandan AB’ye girmek için ödün üstüne ödün veriyor, bir yandan da şirinlik yaparak en büyük lokum dilimini almaya çalışan çocuk gibi ABD’nin kucağından kalkmıyor. Oysa olan tek şey tarihin tekerrüründen başka bir şey değil.

İki yüzyıl önce Avrupa’da bir birlik kuruldu. Adına European Concert denilen ve Viyana Kongresi sonunda kurulan bu birlikte yer almak Osmanlı İmparatorluğu için ayakta ve hayatta kalmanın tek yolu olarak görüldü şimdiki hükümetin murislerince. Akıl almaz ödünler verildi, uğruna kan döküldü, binlerce asker kurban edildi, yetinmediler Hıristiyanlığa bağlılık yemini ettiler. Sonuç altı yüzyıl boyunca üç kıtaya hükmeden bir imparatorluktan Anadolu’yu anavatan kabul eden bir cumhuriyete ulaşmak oldu.

1853’te Rus İmparatorluk Donanması Sinop’u bombalar. İngiltere ve Fransa, Osmanlı ile bir anlaşma yapar ve 1854’te Rusya’ya savaş ilan ederler. İngiltere-Fransa koalisyonunun Rusya’ya savaş ilan etmesinin nedeni Osmanlı’ya duydukları derin dostluk ve sevgi değildi elbette. Rusya, Anadolu’yu, İstanbul’u ve Boğazları tek başına ele geçirirse uçsuz bucaksız bir hammadde deposu ve sonu olmayan bir pazar elden gidecekti. Yani anlaşmanın da savaş ilanının da nedeni üç emperyal devletin Osmanlı topraklarını paylaşma, sömürgeleştirme arzusuydu.

Halife/Sultan Abdülmecit de durumun farkındaydı elbette. Paylaşımdan, dolayısıyla yıkıdan kurtulmanın yolu olarak emperyallerden birine sırtını dayamayı seçti. İngiltere ve Fransa’ya yaranabilirse yeni kurulan birliğe kabul edileceğini, böylece dostları tarafından korunup kollanacağını, yutulmaktan kurtulacağını düşündü. Bunun yalnızca düşüncede kaldığını ulusça yaşayarak gördük.

George SOROS, Mart 2002’de “Türkiye’nin en iyi ihraç ürünü ordusudur” demişti. Emekli Orgeneral Çevik BİR de 29 Kasım 1999’da bir toplantıda, Türkiye’nin görevini “Batı için güvenlik üretmek” bağlamında tanımlamıştı.  Anlaşılan, Batı için savaşmak, Batı’nın çıkarlarını korumak için onun gösterdiği yerlerde, onun gösterdiği düşmanlarla savaşmak ve böylece Batı tarafından yok edilmekten kurtulmak düşüncesi, kökleri 1830’lardan 1850’lere Abdülmecitlere dayanan bir Çöküş Dönemi Osmanlı düşüncesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı H(alil) Turgut ÖZAL da Birini Körfez Savaşı sırasında ABD güçleri ile koordinasyon içinde Irak’a girip, bir koyup üç almaktan söz etmemiş miydi? Ne var ki, kumar masasına konan para ya da mal değil Mehmetçiğin kanıydı

1854’te Rusya’ya karşı girişilen bu savaşla ilgili olarak Batı kaynakları 17.500 İngiliz, 90.000 Fransız, 35.000 Türk, 2.050 Sardinyalı askerin öldüğünü yazar. Ancak aynı kaynaklar ölen 90.000 Fransız askerinin aslında Cezayirli Zouaves Berberi Kabilesinden olduğunu açıklamaktan kaçınırlar. Afrika atasözünde olduğu gibi: Arslanlar okuma yazma öğrenene kadar tarih avcıların başarılarını anlatacak.

Halife/Sultan Abdülmecit, Sinop’ta Rusların batırdığı donanmamızda şehit düşen askerlerimiz için “Avrupa, Senin İçin Öldüler” madalyası bastırıp dağıttığında, İngilizlerin ve Fransızların gözünde Osmanlı Türk askerlerini Fransız sömürge ordusunda savaşan Zouaves kabilesi savaşçıları konumuna düşürdüğünün ayırdında mıydı bilinmez ama O’nun İngiltere ve Fransa’ya istedikleri her ödünü verip, onların çıkarları doğrultusunda Rusya’yla savaşa tutuşurken, karşılığında ödül olarak Osmanlı İmparatorluğu’nu dönemin Avrupa Birliği demek olan Avrupa Devletler Konseyi’ne (European Concert) sokmayı düşlediği ve bir kez Avrupa Devleler Konseyi’ne alındıktan sonra Osmanlı’nın toprak bütünlüğüne yönelik saldırıların son bulacağı umudunu taşıdığı kesindir.

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN