Osmanlıca tecavüz nidaları


Bu makale 2014-12-11 21:54:37 eklenmiştir.
Erhan ALTIPARMAK

Her dönem yeni bir tartışma konusu ile birlikte Türkiye yeni bir döneme kapı açmış oluyor. AKP hükumetinin iktidara geldiği günden beri birçok şeye itiraz ettik, birçok şeyi 'hazmede hazmede' kabul etmek zorunda kaldık. Bu kabullenişin adı kesinlikle iktidarın çok güçlü olmasından kaynaklanmıyor. 

Türkiye'de günümüzü iyi okuyabilmek için çok uzağa gitmemek gerekir. Özellikle o dönem darbe yönetimine açık destek veren AKP'nin kurucu üyelerinin sonraki süreçte toplumla nasıl tabiri yerindeyse 'cambaz' gibi oynadığını görmemek mümkün değil. Beşir Atalay, Cemil Çiçek ve birçokları. Anavatan Partisi döneminde de DYP ve Refah Partisi döneminde de hep aynı isimler bu saçma tartışmaların arkasındaydı. Gündemi kendilerince belirlediler. 

Darbecilerin siyasetinin Recep Tayyip Erdoğan gibi bir huysuz siyasi aktörü ortaya çıkardığı aşikar. Bu isim bazen bu darbe sevicilerinin ve destekçilerinin bile hoşuna gitmiyor. Ters düştükleri ortada fakat ne yaparsınız, Milli İrade onun arkasında. Kimse karşısına çıkıp 2 çift laf edip itiraz edemez. 

Milli Eğitim Şurası'nın aldığı kararlara baktığımız zaman Türkiye'de yepyeni bir sayfa açıldığıı görüyoruz. Bu sayfa ülkenin karanlık geleceğinin sayfası. Fakat bu kirliliği doğuran Osmanlıca önerisi değil.

Şuranın tavsiyelerinde Osmanlıca eğitimin zorunlu ders olarak okutulması kararlaştırıldı. Fakat bunu yanı sıra farklı önerileri de var şuranın. İlkokul öğrencilerinin birinci sınıftan itibaren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi eğitimi alması gibi. 

Aslında çok saçma ve faşizanca kararlar daha var. 

Recep Tayyip Erdoğan Osmanlıca mermisini kullandı. Mermi tam hedefe isabet etti. Osmanlı dönemi ile Cumhuriyet dönemi arasında tercih yapanlar ve Cumhuriyeti tercih eden bir kesim bu mermiye adeta kafa attı. 

Bakınız; Ülkemizde Kürtler ile bir barış görüşmeleri yapılıyor. Belli bir aşama kat edildi. Aleviler ise yine zaman istenerek oyalanmaya devam ediliyor. 

Milli Eğitim Şurası'nda alınan kararların Aleviler tarafından hoşuna gitmeyeceği çok belli. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin zorunlu ders olarak 1. sınıf öğrencilerine anlatılmaya başlanması ne kadar demokratik?

Şimdi bahsedilen bir konu var;

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine Bektaşiliğin girdiği. Peki ben size soruyorum; ülkemizde kaç Alevi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni var?Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin tümü Sünni!

Şimdi mevcut sistemin tam tersini düşünelim; eğer bir Alevi öğretmen, Sünni öğrencilere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi verseydi ne olurdu?

Ben size cevap vereyim, yine Sivas olurdu. Yakmayı iyi bilirler!

 

 

Sünni Alevi'ye nasıl olur da Bektaşilik öğretir?

Bu ilk kafama takılan meseleydi. 

1. Sınıfa giden bir öğrenci, daha 6 veya 7 yaşında oluyor. Peki daha altına yapan bu çocuklara nasıl Din eğitimi verilir? Ben önce insan sonra Sünni bir insan olarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin seçmeli olmasından yanayım. 

Çünkü bu derslerin zorunluluğu devam ettikçe, Aleviler hakarete ve aşağılanmaya devam edecek. Aleviler burada sadece bir örnek. Gayrimüslimlerin bile zorla bu eğitimi aldığı ortada. 

Ben Sünni bir öğrenci olarak 4. sınıftan itibaren Din dersi eğitimi aldım ve ellerinde sopalı insanlar tarafından sınıfın ortasında namaz kıldı. Sünni olarak bu benim zoruma giderken Sünni olmayanlar veya Gayrimüslimlerin ne düşündüğünü merak ediyor musunuz?

Milli Eğitim Şurası'nın hazırladığı taslakta Osmanlıca ayrı, zorunlu dersler ayrı olarak kabul edilmeyecek. Bu bir taslak olarak hükumet tarafından kabul edilecek ve yürürlüğe girecek. Osmanlıca işin biraz magazin kısmı oldu. Mermi tam isabet yerini buldu. 

Peki bu zorunlu dersleri ne yapacağız?

İşte bu yaşanan tüm şeylerin üzerine çıkan çığlıklar birazda Osmanlıca tecavüz nidaları oluyor...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Cuk oturmuş
Bektaş Sarı 2014-12-13 16:07:31
Tebrik ederim çok güzel yazı. Herkez okusun gerçekleri görsün yobazlar görsün
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN