Tarihi Tekerrür Ettirme Çabaları: Yeni Osmanlıcılık Hareketi II


Bu makale 2014-12-12 12:03:50 eklenmiştir.
Seçkin BİLGİLİ

Tarih gerçekten tekerrürden mi ibarettir? Yoksa tarihimizdeki bu örnekler tümüyle rastlantı mı? Buyurun bir başka örnek size: Kırım Savaşı sırasında gerçekleşen Balaklava Savaşında 600 İngiliz askerinin salt Osmanlı askerlerinin beceriksizliği yüzünden öldüğü söylentisi yayıldı. Gerçekte ölen 600 askerin hepsi Osmanlı askeriydi ve askerlerimiz savaş alnında uyuyakalan İngilizlerin yaşamını kurtarmak için Ruslarla çarpışarak ölmüşlerdi. Daha yakın tarihimize bir göz atalım birlikte. Kore Savaşının en acımasız çarpışmalarından biri Kunuri Muharebelerinde güç durumda kalan Birleşmiş Milletler (siz onu ABD diye okuyun) birliklerini kurtarmak için Tugayımız en büyük kayıplarını yaşamıştı. Ama Kore Savaşı sırasında arslanlar okuma yazma öğrenmeye başlamışlardı.

Kırım Savaşının en önemli özeliği, tarihe düşen en önemli notu Osmanlı İmparatorluğunun ilk kez dış borç alması olmuştu. İngiliz-Fransız koalisyonu, savaşa Osmanlıyı korumak için girdiklerini, onca masrafı yalnızca Osmanlı için yaptıklarını ileri sürerek tazminat isteyince maaşları bile ödemekte zorlanan Osmanlı İmparatorluğu borç almak zorunda kaldı. Para almaya alışan emir almaya da alışır kuralından hareketle İmparatorluğun sonunun gelmesindeki ekonomik yön ortaya çıktı. Öyle ya da böyle sonuçta Osmanlıyı dış borç almaya iten, varlığını ve toprak bütünlüğünü yalnız ve ancak Avrupa Devletler Konseyi güvencesi altında sürdürebileceği saplantısıyla Avrupa Devletler Konseyine üye olma çabasıdır.

Bu saplantının sonucu yalnızca dış borç almak değildi elbette. 25 Şubat 1856’da, Paris’te bir araya gelen İngiltere ve Fransa bugün bize hiç de yabancı gelmeyen bir taleple çıktılar Osmanlı’nın karşısına: Gayrı müslimlere ayrıcalık tanıyan, yabancılara toprak satışına izin veren, anayasa yerine geçecek türden bir reform paketi, ferman hazırlanmasını istiyorlardı. Paris’te bu toplantı yapılırken İstanbul’da İngiliz ve Fransız büyükelçilerinin dikte ettirdiği Islahat Fermanı 28 Şubat 1856 gün yüksek düzeyde devlet görevlileri, şeyhülislam, hahambaşı ve patriklerin huzurunda okunarak dünyaya duyuruldu. Ne dersiniz, bu kadar benzerlik rastlantı olabilir mi? Heybeliada Ruhban Okulunun açılması baskısı, yabancılara toprak satışı ve yargı reformu ile başlayan anayasa değişikliği, yeni bir anayasa çalışması… 3 Kasım 2002’den 2008 yılına kadar 48.314 yabancıya 40.206 taşınmaz satıldı. Satılan arazilerin toplam yüzölçümü 25 milyon 350 bin 361 metrekare. Bu rakamlar 1923-2002 arasındaki satışın iki katından fazladır.

Antonio LEITZINGER “İmparatorluklar ne doğarlar ne de ölürler. Sadece kendilerini dönüştürürler; çözülür ve yeniden bütünleşirler; topraklarını azaltır ve genişletirler. Bir imparatorluk, hanedanı değişse bile devam eder çünkü saltanatın değişmesi, zorunlu olarak yönetim kültür ve imparatorluğun stratejik konumunda bir değişim anlamına gelmez.” diyor. Yeni Osmanlıcıların tutunduğu en önemli dallardan biridir bu söz. Yeni Osmanlıcılara göre “Osmanlı, insanlığın şafağından bugüne kadar uzanan ‘sonsuzluk kervanı’nın görkemli duraklarından biriydi. Bir mücadeleyi 27 Ocak 1299’da devraldı ve bayrağı 624 yıl sonra 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’ne devretti.” Başka bir deyişle Yeni Osmanlıcılar kendilerine Yeni Osmanlıcı demiyorlar çünkü onlara göre Osmanlı ve “Osmanlı Refleksi” devam ediyor. O zaman yukarıda saydığımız benzerlikler son derece normal.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN