TR42 Doğu Marmara Bölge Planı’nın sonuçları:


Bu makale 2014-12-13 10:03:33 eklenmiştir.
Erkut GÜZEL

Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Yalova illerinin Valileri, Belediye Başkanları, İl Genel Başkanları ve Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlarından oluşan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) aracılığı ile bölgenin organize ve düzenli sanayi-hizmet yapılanmasını, yerel kaynakları sonuna kadar sömürecek şekilde planlıyorlar. Bunun bir örneğini yakın zamanda büyük direnişlere ve hukuk mücadelelerine sahne olan Kandıra’da yaşadık. Eğer karşılarında tarım alanları yok edilmek istenen köylüleri görmemiş olsalardı, Kandıra’daki Namazgah 
Barajı’nın yanına, tarım alanlarının üstüne Organize Sanayi Bölgesi 
(OSB) yapacaklardı.
 
Kalkınma ajansı içerisinde yer alan illerin, İstanbul’da konumlanmış olan sanayinin doğuya doğru yönelme ve genişlemesi eğilimi doğrultusunda seçildikleri anlaşılıyor.
 
MARKA politikaları etkisiyle büyük sanayi şirketleri Kocaeli’deki yerleşim yerlerinin yanına açılmaya başladı. Dünyanın en büyük dördüncü çelik üreticisi Güney Koreli Posco, Kibar Holding ve Daewoo İnt. Ortaklığı ile kurulan Posco Assan TST Çelik San.A.Ş. adıyla Alikahya bölgesine kuruldu. 
Toplamda 1.000.000 ton/yıl kapasitede Paslanmaz Yassı Çelik Soğuk Haddeleme Tesisleri Projesi ile hem havaya saçılacak çelik tozu partikülleri, hem de kullandığı kayıtlı ve kayıt dışı su ile kentin yaşamına 
büyük bir tehdit oluşturan fabrikanın, hava kirliliği ve susuzluğa bağlı oluşacak hastalıklara davetiye çıkardığı aşikardır.
 
Bölgede kurulu OSB’lerin, mekansal büyüklüğe göre yıllar içerisinde sürekli olarak ve ivmelenerek artmakta olduğu görülmektedir. Bölgede kuruluş aşamasında olan diğer 16 OSB’nin faaliyete geçmesi ile beraber bu artışın yakın gelecekte daha da yüksek ivmeyle gerçekleşmesi beklenmektedir. Sanayinin bölge içindeki gelişimine baktığımızda en yüksek bilanço rakamına sahip Kocaeli ili; istihdam ve işletme sayılarında daha düşük oranlara sahiptir. Bu durum, Kocaeli ilinde faaliyet gösteren sanayi şirketlerinin ulus-ötesi olma özellikleri ve istihdam öncelikli olmayıp kar odaklı şirketler olmalarıyla açıklanabilir.
 
Bölgedeki OSB’lerin en az bir ulaşım türü ile doğrudan bağlantısı 
bulunmaktadır. Bölgede OSB’lerin Anadolu Otoyolu bağlantısı ve Ankara-İstanbul karayolu bağlantısı üzerinde ve bu yollara bağlanan ikincil yollar üzerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Bölgenin kuzeyinde Karasu Limanı ve Körfez’de yer alan iskele ve limanlar ile bölge planlı sanayi bölgelerinin deniz yolu üzerinden erişilebilirliğinin olduğu görülmektedir. İstanbul’un doğusunda kalan koridor boyunca, bölgenin iç ve doğu kesimlerinde planlı sanayi bölgelerinin artış eğiliminde olduğu görülmektedir. Yalova ilinde ise, planlı sanayi bölgelerinin gelişme eğiliminin Körfez Karayolu Geçişi Projesi ile beraber hız kazanması beklenmektedir.
 
Marmaray Projesi, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ve bu projeyle entegre Çevre ve Otoyol Projeleri, İzmir-Bursa-İstanbul Otoyol Projesi, Karasu Limanı, Dubai Port Limanı, Cengiz Topel Havaalanının kargo taşımacılığına açılması ve henüz planlanma aşamasında olan birçok proje bölgedeki doğal yaşamı yok ederek yapılaşmayı ve sanayileşmeyi teşvik edecektir.
 
Bölge, çok verimli tarım arazilerine sahip olması ve tarımsal üretime uygun iklimi olmasına rağmen sanayi ve inşaat odaklı politikalar yüzünden tarım alanlarının da ranta açılması teşvik edilmektedir. Kuraklık, dışa bağımlı tarım politikaları ve tarım alanlarının ranta açılması yüzünden hububat, meyve ve sebze üretimindeki düşüklük yabancı para birimlerinin TL karşısında değer kazanması ile birlikte gıda fiyatlarında ciddi artışları da beraberinde getirecektir.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN