Kayıkçı Kavgasında Taraf Olmak…


Bu makale 2014-12-14 17:04:34 eklenmiştir.
Seçkin BİLGİLİ

 


Bugün yaşananların bende uyandırdığı hissi anlatabilmek zor… Bir resim olmadan, görsellik katmadan anlatmak daha da zor… O nedenle bir fotoğraf yer alıyor yazının içinde. Kendi kuyruğunu yiyen bir yılan…

Adına Ouroboros diyorlar. Çember (daire) oluşturacak şeklinde  kendi kuyruğunu yutan yılan ya da ejderha resmiyle ifade edilen Ouroboros sembolü, genellikle yaşam ve zamanın sürekliliğini temsil eder.

Mitolojik anlamı yeniden doğuş, hatta yılanın kendini yiyerek kendisini yeniden doğurması…

Bugün yaşananlarla ne ilgisi var derseniz ben de tam oraya geliyordum derim.

Bugünkü hükümet 12 yıldır iktidarda. Ancak iktidara koltuk değnekliği yapan, sonrasında ise ciddi bir ayrışma yaşadıkları F Tipi Cemaat ile çok daha öncesinden bir teşrik-i measileri var. (teşrik-i mesai: iş ortaklığı, ortaklık Osmanlıca 101-Osmanlıcaya Giriş)

Hükümet Cemaat kavgasını ben bu ouroborosa benzetiyorum. Hükümetin amacı kendi kuyruğundan başlayarak işine gelmeyen, beğenmediği, egemenlik kavgasına girdiği unsurları yiyerek temizlemek ve yeniden doğmak. Amacı doğrultusunda Hoca Efendi Hazretleri olarak andıkları, adını her söylediklerinde neredeyse iki büklüm eğildikleri Fethullah Gülen’i tu kaka ilan ederek başladılar işe. Devlet içinde paralel yapı oluşturmakla suçladılar. Ardından faaliyetlerine katılmayıp, alternatifini üretmeye çalıştılar.

Okullarını, şirketlerini, derneklerini desteksiz bırakacak hamleler yaptılar.

17 Aralık 2013’te başlayan yolsuzluk soruşturmalarını bu paralel yapının üstüne atıp yasaları değiştirdiler. Yolsuzlukları kendilerince akladıktan sonra da yeniden yasaları değiştirip bu kez F Tipi Cemaatin defterini dürecek operasyonlara açıktan giriştiler.

Bir süre önce kendilerince darbeci yapı üstüne saldıkları ve kahraman ilan ettikleri polis şefleri ile savcı ve yargıçları etkili ve yetkili makamlardan uzaklaştırdılar hatta hapse attılar. Son olarak cemaatin yayın organı olarak gördükleri gazetecileri gözaltına aldırdılar.

Bütün bu gelişmeler kendi parçaları olan kuyruklarından rahatsız olduklarını ve temizlenmeye ihtiyaç duyduklarını göstermekte. Yapmaya çalıştıkları tam olarak bu. Kendi kendilerini yiyecek ve temizlenip yeniden doğacaklar.

Ancak anımsatmakta yarar var. Bazen mitolojide erdemli görünen semboller ve olgular elde patlayabilir.

Örneğin gamalı haç olarak da bilinen svastika. Tarihte Ön-Türkler de dahil olmak üzere pek çok kavim ve uygarlık tarafından kullanılan ve en öz anlatımla mutlu yaşam anlamına gelen svastika İkinci Paylaşım Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından sembol olarak kullanılmış ve tüm dünyayı kana bulamıştır.

Bu açıdan baktığımızda kendi kendini yemek ve temizlenerek yeniden doğmak erdemlidir ama kendi kendini sindirmeye de dönüşebilir.

Hükümet ile Cemaat arasındaki bu kavgayı kayıkçı kavgasına benzetenler de vardır. Kayıkçı kavgası bir tartışmanın aslında göstermelik olduğunu anlatmak için kullanılan bir deyimdir. Hikayesi de ilginçtir bu deyimin. Eskiden İstanbul’da Eminönü-Karaköy arasında yolcu taşıyan kayıkçılar, müşteri beklerken kendi aralarında kavgaya tutuşurmuş. Durup dururken çıkan kavgada sesler yükselir, kürekler havaya kalkar, sağa sola savrulurmuş. Kavga çıkınca etraflarında toplanan halktan bazılarının kafasına kürekler iner, ama kürekler ne hikmet ise kavga eden kürekçilerin hiçbirinin başına değmezmiş. Bu düzmece kavga daha sonra denizden karaya taşınmış ve yankesiciler, yeni camii önünde kayıkçı kavgası benzeri düzmece kavgalar ile halkı çevrelerine toplayıp soymayı adet edinmiş.

Bu ülkenin aydınlık insanlarına düşen ister ouroboros olsun, ister birbirlerini tüketsinler, isterse bir kayıkçı kavgası olsun bu çekişmede taraf tutmadan, gerçek ve ortak düşmandan kurtulma yollarını aramaktır. Ülkemizin bugün yaşadığı kötü günlerin sebebi bugün kapışan hükümet ve cemaat işbirliğidir. Tek nefeste ikisinden de kurtulmak mümkünken kavgada taraf olarak birini yükseltmek ve yeniden başımıza bela etmek iş değildir.

Saygıyla…

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN