Habercilik yapan yerlerim ağrıyor


Bu makale 2014-12-15 10:46:54 eklenmiştir.
Aktan USLU

Yorumun başlığını görüp de Gebzespor – Yenibosnaspor maçında Demokrat Gebze Gazetesi/Kulismatik’te çıkan bir yorumumdan ötürü şahsıma ve Demokrat Gebze’ye gösterilen ahlaksız tepkiye cevap yazdığımı sananlar, avucunu yalasın. Ne bu köşe öylesi bir söz dalaşı köşesi. Ne de ülkemin gerçek gündemini örtecek suni gündem vakaları arasında yer edinemez…

Hafta sonu Fettullah Gülen Cemaati’ne yakınlığı ile bilinen basın yayın kuruluşlarına malum baskı ve saldırılar oluştu. Hükümet, 17 Aralık’ın yıldönümünde getirdiği saldırıda iyi bir gözdağı verdiğini sanıyor. Hırsıza hırsız demenin hırsızlıktan büyük suç olduğu bir baskı ortamında güya yaşamaya çalışıyoruz. Diktatörlükle yönetilen her ülkede olduğu gibi bizde de gazetecilik mesleği, mesleği adabı ve ahlakıyla, etiği ile yapanlar için baskı unsuru halini almaya başladı.

1946’da başlayıp 1980 sonrası daha da palazlanan ABD’nin iç güveysi konumundaki yönetim anlayışının geldiği nokta budur. Tam bağımsızlığın ne olduğunu bir türlü idrak edemeyen tam bağımlılar, her tür baskıyı yapmakta sınır tanımazken dünkü ortakları da bugün itibariyle bu faşizm ve baskıdan payına düşeni almıştır. Ancak şimdi zaman, Zaman Gazetesi olma zamanıdır. Şimdi zaman gerekirse, Fettullah Gülen olmak zamanıdır.

Çok kişi sordu operasyonu, “Okudun mu ettin mi?” diye, şu an itibariyle yarım yamalak okudum ama öngörüyordum. Yine Fettullah Gülen cemaati ile özdeşleştirilen finans kurumlarına yönelik yaptırım ve baskıların ardından o çizgideki yayın kuruluşlarına yönelik, “Geliyorum” diyen baskı kapıyı, 17 Aralık’ın yıldönümünde çaldı.

Mazinin kalpte açtığı yara misali, “Ben demedim mi?”, “Biz demedik mi?”, “Etme bulma dünyası” gibi eleştirilerin bence bugün itibariyle ne yeri, ne zamanı.

Ne kadar farkındayım, farkındasın, farkında ama sistem işte bizi böyle öğütüyor. Böyle ayrıştırıyor. Dün ulusalcılara yüklenirken Fettullahçılar’ın, bugün tam tersi olunca ulusalcıların şirinlik muskası “mübarek”…

Halbuki meseleyi hangi yönünden ele alırsanız alın, ele avuca sığar bir yanı yok. Dindarsanız yani dindarlıktan kasıt ibadetlerinizi falan yere getiriyorsunuz ne demiş ayet veya hadisi şerif: “Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır!”

Filozofça sorgulayalım. Ne demiş  Voltaire: Düşüncelerinizi katılmıyorum ama fikrinizi ifade edebilmeniz için elimden geleni yaparım.

En soldan sorgulayalım: Susma sustukça sıra sana gelecek.

Böylesi bir konumda Zaman Gazetesi’nin yanında yer almamak için ben dahil her  Fettullah Gülen zihniyetinin muhalifinin 10’larca sebebi olacaktır. Aksini düşünen Gülen muhaliflerinin olası sataşmalarına, mahalle baskılarına maruz kalabilir insan. Bir anda, “Cemaatçi” yaftası bile yiyebilir. Kişi kendisini bildikten sonra, ne önemi var.

Ülkenin gerçek anlamda birlik ve bütünlüğü için tüm siyasi partilerin tüzüğünde neredeyse birinci madde olarak şu maddeyi yerleştirmenin zamanı geldi de geçiyor bile: Bir arada yaşamaya ve birbirimize mecburuz.

 

Lamı cimi yok. Cümlelerle fazla haşır neşir olmanın da.

Habercilik yapan yerlerim ağrıyor.

Zaman Gazetesi ve benzer yayın organlarına yapılan kanunsuz, hukuksuz bu tutumu kınıyorum.

Şimdi zaman, Zaman’ın yanında olma zamanı diyorum.

 

O zaman bu zaman diyorum

Başka da bi’şi demiyorum.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN