17 Tane Aralık


Bu makale 2014-12-17 21:29:38 eklenmiştir.
Ömer Fikret ŞEN

17 Aralık; Türk siyasi hayatında kayıt altına alındı. Kimi duymamazlıktan geliyor, kimi hakaretlerle yâd ediyor. Artık her 17 Aralık aynı tartışmalarla geçecek. Yolsuzluk yapıldı mı, yapılmadı mı? Hep muallak! olarak kalacak. Bakanların makanların “Bakaraları makaraları” anılacak. Bakan çocuğu olmakla ilgili espriler devam edecek.

Hükümeti eleştireceğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yanında da olmayacağım. Sadece beraber hak edip hak etmediğimizi sorgulayalım istiyorum. Size 17 adet boş bırakılmış aralık vereceğim. O aralıkları dolduralım olur mu?

 

1.Aralık: Başbakan veya Cumhurbaşkanı çocuklarını kayırmış. Mesela herhangi bir sektörde çocuğu daha iyi işe girsin diye tanıdık(referans) kullanan babalar var mı?

 2.Aralık: Bakanlar çocuklarıyla beraber yolsuzluk yapmış. Mesela avantacılık, sakal atmak deyimlerinin üreticisi biz değil miyiz?

3.Aralık: Cumhurbaşkanı, Fethullah Gülen’le eskiden dostmuş, şimdi arkasından konuşuyormuş. Mesela evlerimizde dedikodu yapıyor muyuz?

4.Aralık: Başbakan 1 ay önce bedelli çıkmayacak demiş. Mesela “Ben kesinlikle şunu yapmam” dediğimiz kaç şeyi gerçekten yapmadık?

5.Aralık: Başbakan Berkin Elvan’ın annesini yuhalatmış. Mesela sokakta biri hakkında konuşurken “o… çocuğu” diyor muyuz?

6.Aralık: Siyasilerin eleştiriye tahammülü yokmuş. Mesela bakkal peynirinin kötü olduğunu kabul ediyor mu?

7.Aralık: Ak Parti dini kullanıyormuş. Mesela kötü bir insan için “ama 5 vakit kılıyor” diyerek akladık mı? Ya da dükkânlarımızın ismini dini çağrışımlarla mı, siyasi duygularla mı koyuyoruz?

8.Aralık: Bakanlar Reza Zarrab’a çok özel ve ayrıcalıklı davranıyormuş. Mesela mahallemizdeki ya da akrabalarımız içinde olan zenginlere özel ve ayrıcalıklı davranıyor muyuz?

9.Aralık: Cumhurbaşkanı çiftçiye “ananı da al git” demiş. Mesela kendimizden alt statüde insanları küçümseyip “sen benim kim olduğunu biliyor musun?” dedik mi?

10.Aralık: Türkiye’de işsizlik artmış. Mesela kendi işimiz varken diğer işsizleri gerçekten ciddiye aldık mı?

11.Aralık: Diyanet çok pahalı araba kullanıyormuş. Mesela şirketimizden lüks araba tahsis ettiğimizde arkadaşlarımıza hava attık mı?

12.Aralık: Benzin çok pahalıymış. Mesela ikinci el araba satış internet sitelerinde arabamıza gerçek değerini mi verdik?

13.Aralık: Cumhurbaşkanı Yahudilerden Üstün Cesaret Ödülü almış. Mesela hangimiz benzer unvanlar için birbirimizle yarışmadık?

14.Aralık: Ak Parti Fenerbahçe’nin şikesini görmezden gelmiş. Mesela taraftarlar kendi takımları ile ilgili penaltı, kırmızı kart kararlarında objektif mi?

15.Aralık: Bir bakan “Bakara Makara” demiş. Mesela arkadaşlarımızla baş başa kaldığımızda dini şakalar yapıyor muyuz?

16.Aralık: Bir bakana 700 bin liralık saat hediye edilmiş. Mesela yıllarca bu ülkede memurlara hediyeler gelmedi mi?

17.Aralık: Cumhurbaşkanı kendine yöneltilen soruları saptırıyormuş. Mesela biz, tüm bu soruları cevaplarken objektif miyiz?

(Aralıkları doldurduğumuzda evetler mi hayırlar mı çoğunlukta, dikkatlice okuyup kendimiz karar verelim. İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz.)

 

Şimdi Ak Parti’nin ya da Cumhurbaşkanı’nın savunmasını yaptığımı düşünebilirsiniz. Düşünmeyin! Bizim asıl düşünmeniz gereken; hak ettiğimiz ne? Ülke olarak ne hak ediyoruz ki? Biz siyasilerde eleştirdiğimiz her şeyi ufak şirketlerde, küçük mahallelerde yapmıyor muyuz? Onlar ülke yönetiyor olabilir; biz de aile, mahalle, sınıf ya da herhangi küçük bir organizasyonu yönetiyoruz. Aslında bu ülkeyi hepimiz yönetiyoruz.

                Peki, Ak Parti’yi eleştirmeyecek miyiz? Eleştireceğiz fakat önce kendimizi değiştirmeyi deneyeceğiz. Kendimiz tanıdıkla iş bulurken Cumhurbaşkanı’ndan aksini bekleyemeyiz. Çünkü o bizim Cumhurbaşkanımız! Bize yakışanımız…

 

 

                                                                                                                              Ömer Fikret Şen

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN