Geçti Bor'un pazarı...


Bu makale 2014-12-17 21:38:32 eklenmiştir.
Raşa HALBAD

17-25 Aralık Yolsuzluk haftası ilan edildi muhalefet tarafından.

Türkiye'de gelmiş geçmiş en büyük soygunun, hırsızlığın 1.yıldönümü.

Japonya'da olsaydı harakiri yapmıştı bu ölçekte hırsızlık yapanlar. Nitekim 2007 yılında, hakkında mali yolsuzluk iddiaları bulunan Japonya Tarım Bakanı Toshikatsu Matsuoka Başbakana hitaben halktan davranışları için özür dileyen bir not da bırakarak intihar etti.

Bizde ise yolsuzluk yapan Bakan(!)lar ve mahdumları elini kolunu sallaya sallaya geziyor. Yandaş yazarlarda bunları Aklamak için birbirleriyle yarışıyor. Öyleki Yeni Şafak'tan Hayrettin Karaman 11 Aralık'ta kaleme aldığı "yolsuzluk hırsızlık değildir" yazısıyla dinsel gerçekleri bile AKP ve AKP lileri aklamak için çarpıtmaktan çekinmiyor. Bu tartışma üzerine Diyanet ALO Fetva hattından gelen açıklama şöyle: “Rüşvet almak, irtikab, haksız kazanç, yolsuzluk yapmak tabii ki hırsızlıktır ve haramdır.” denildi.

Hükümetde yolsuzluk yapanları aklayarak yolsuzluğu meşrulaştırılmaya çalışıyor. Toplumda çalmak normal bir şeymiş algısı yaratılıyor. Bunca şeye rağmen anketlerde bir önceki seçime göre, bana göre lider değişikliği nedeniyle oyları düşmüş gibi görünse de hala birinci parti olarak çıkması konusunda seçmen tercihinin nedenleri araştırılmalı.

Yani dinen günah olan hırsızlığı yapmış kişilere neden oy verilir, oy vermeye devam edilir?

Tahminim vatandaşın da öncelikli meselesi ne hırsızlık ne de ülkenin bölünmesi. Vatandaşın cebindekinin çalınmasını geçtik, Din desek, o da çalınıyor. Zira bunların ne kadar dindar(!) olduğu malum.

Öncelikle muhalefet kendini sorgulamalı. Bunca şeye rağmen hala muhalefetin oyları artmıyorsa, böyle bir dönemi değerlendiremiyorsa alternatif olamıyor demektir.

Bilinen bir hikaye vardır;

Bor, Niğde’ye bağlı bir ilçedir ve eskiden beri, pazarı ile meşhurdur. Bu pazarda herkes her aradığını bulur, her türlü malını satar. Bu meşhur pazar, salı günü kurulur, bir gün sonra da Niğde’nin pazarı gelirdi.

Vaktiyle, bir salı günü pazara gelmekte olan bir köylü, kasabaya yaklaşırken, bir su başında biraz dinlenip, eşeğini de otlatmak ister. Eşeği, uzunca bir iple ağaca bağlar. Kendisi de başka bir ağacın altına oturur. Sabahleyin erken kalktığı için, oracıkta sızar ve uyuya kalır. Uyandığı zaman, güneşin epeyce tepeye dikildiğini görüp, hemen eşeğine atlar ve yola çıkar. Fakat pazar dağılmıştır. İşini bitirip köye dönmekte olan köylüler bu hâli görünce:

“Geçti Bor’un pazarı, sür eşeğini Niğde’ye” derler.

Bu gidişle sonu belli bir seçime doğru yol alıyoruz. Muhalefet bu şartlarda seçime girerse geçti Bor'un pazarı sür eşeği Niğde'ye......

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Geçti Bor'un pazarı...
Tahsin ecer 2014-12-18 07:33:53
Tebrik ederim güzel yazı
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN