Petrol fiyatları neden düşüyor (2)


Bu makale 2014-12-29 11:30:22 eklenmiştir.
Erkut GÜZEL

Bir önceki yazıya Dünya’nın en büyük ekonomisi olan ABD ekonomik olarak büyürken, enerji fiyatları nasıl düşüyor sorusunu sorarak başlamıştım. Şimdi ise sonda söyleyeceğimi baştan söyleyerek başlayayım. Yeni bir enerji kaynağı bulundu adı “insan”.

Kapitalist toplumsal ilişkiler, yığınların üretim araçlarından koparılmasına dayanır. bu koparılma ilksel birikimin sonucudur. Aynı zamanda ilksel birikim, devlet aygıtlarının da zorlamasıyla köylünün ve zanaatkarların mülksüzleştirilip kentlere doluşması ve kapitalizmin ihtiyacı olan işçiye dönüşme sürecini tanımlayan bir kavramdır. Ancak bir husustan özellikle bahsetmek gerekir; ilksel birikim kesinlikle tarihsel bir süreç olmayıp kapitalizmin sürekli uyguladığı temel aygıtlardan biridir. Sürekli kendini yineleyen bir döngüdür. Bu kısa izahtan sonra parasal genişleme altında piyasaya sunulan paranın izini sürmeye ve finansallaşmanın insan sömürüsünde geldiği boyuta değinmeye devam edelim.

Hafta sonu Almanya’da ECB’nin planladığı varlık alımına dair sesler yükseldi. Bundesbank başkanı Weidmann ve maliye bakanı Schaeuble. Almanya’nın zaten en başından enflasyon karşıtı bir politika izlemek istediğini ve bunun tarihsel bir politika olduğunu da biliyoruz. Açıklamaları buna göre yorumlamak gerek.

 

Weidmann açıklamasında devlet tahvilleri alımına karşı olduğunu bir kez daha dile getirdi. Petrol fiyatlarından ötürü enflasyonda bir miktar daha düşüşün yaşanabileceğini kabul etti ama bunun da büyümeye destek vereceğini açıkladı. Hatta bu düşüşün zamanla harcamaları artırıcı bir etkisinin olacağını ve enflasyona destek vereceğini belirtti. Ne yaşanırsa yaşansın, varlık alımlarının artık ne zaman alınacağı sorusundan da çok rahatsız olmaya başladığını dile getirdi.

 

Almanya maliye bakanı Schaueble de ECB’nin kararlarında bağımsız olduğunu, kendi kararını kendisinin verebileceğini söyledi. Kısaca bu varlık alımlarının kabul edilmesini tanıdığını belirten bir açıklama oldu. Fakat arkasından bazı bölgelerde ucuz paranın dolaşmasına izin verilememesi gerektiğini, eğer bazı şeylerin tekrar gelişmesi isteniyorsa reformlara bir alternatifin olmadığını söyledi. Yani reformlara yine de daha ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti. Asıl demek istedikleri her ülkede aynı miktarda varlık alımı olmaması gerektiğini, kredi notuna göre bunun düzenlenmesi gerektiğini ifade etmeye çalışıyor gibi.

Finansal sermayenin imparatorluk kurma çabasının sarsıntılarını Rusya, Fransa, Yunanistan,Çin ve hatta Almanya’dan duyabiliriz. Bu kavram bize yani Türkiye’de yaşayanlara ise yabancı değil. Soma’da bankalara olan borçları yüzünden girdikleri maden ocaklarında ölenlerin hatıraları üzerinden finansallaşma kavramını biraz daha kurcalayalım. Üretim yapan ülkelerin, maden ve yeraltı zenginliklerini satan ülkelerin çok ama çok ucuzlayan işgücüne sahip olduklarını ve şimdiye kadar dışardan mal alan ABD halkının bile günde 10 saatten fazla çalıştığını biliyoruz.Yeni sihirli mottomuz “borçlan, borcunu ödemek için ne iş olsa yap” olmuştur. Bu durum en büyük kaynağı ucuz işgücü olan ve ucuza ürettiğini ABD pazarına satan ülkeleri başta Çin ve Avrupa olmak üzere çok zorluyor. Çin Ulusal İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre Çin’in sanayi karı 2 yılın en sert düşüşünü kaydetmiş durumda.

Herşeyi ama herşeyi hatta hayalleri bile alınıp satılan bir mala dönüştüren sistem; ulus, vatan gibi kavramları çok yutmuşken ulus devletlerin bağırtılarının boşa olduğunu şimdiden söyleyebilirz. Demokrasi, ulus, eşitlik, özgürlük, birlik, anayasa gibi düşüncelerin beşiği olan Avrupa kıtasının “para” ya teslim olduğunu kabul edersek, OPEC’ten de, Rusya’dan da olmayacak hamleler bekleminin boş olduğunu söyleyebiliriz. Rusya’nın Çin ile birlikte bir dünya savaşına girebilmeleri imkansızdır çünkü rakipleri “para” dır. Savaşlar bölgesel düzeyde halkların enerjilerini boşaltmak ve yeni pazarlar açmak için elbette olacaktır ama bunun dışında ulusların savaşarak kurtuluşa ermeleri üzerinden yapılan her politika boştur.

Gözünüz ekranlardaki para hareketlerinde yüreğiniz sizinle olsun. Yeni yılınız şimdiden kutlu olsun.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN