Yeni Bir Yıl, Yine Bir Yıl…


Bu makale 2014-12-30 17:26:38 eklenmiştir.
Seçkin BİLGİLİ

 

Bugün yılsonu, bu gece yarısı 2014 bitecek ve 2015 başlayacak. Herkesin yeni yılını kutluyorum öncelikle.

Garip ve ürkütücü bir tartışma yaşanıyor. Bir güruh yılbaşı kutlamanın günah hatta haram olduğunu ileri sürüyor. Neresinden tutsanız elinizde kalacak bu durumu biraz inceleyelim.

İleri sürülen birinci sav yılbaşında ağaç süslemenin bir Hıristiyan adeti olduğu, bu nedenle Türklüğe de İslamiyete de yabancı olduğu yolunda. Bu sava yanıtı Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ vermiştir. Çığ’ın aktardığı bilgilere göre Türklerin, tek Tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre, yerin göbeği sayılan yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor. Bunun tepesi, gökyüzünde oturan Tanrı Ülgen'in sarayına kadar uzanıyor, buna hayat ağacı diyorlar. Bu ağacı, motif olarak bizim bütün halı, kilim ve işlemelerimizde görebiliriz. Ülgen, insanların koruyucusu, o sakallı ve kaftan giymiş olarak sarayında oturuyor ve geceyi, gündüzü, güneşi yönetiyor. Türklerde güneş çok önemli. İnançlarına göre gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık'ta gece gündüzle savaşıyor. Uzun bir savaştan sonra gün geceyi yenerek zafer kazanıyor. Güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak algılanıyor Türklerde. Bayramın adı Nardugan, nar=güneş, tugan, dugan=doğan. Doğan güneş. Astronomik olarak o günden itibaren geceler kısalmaya, günler uzamaya başlıyor. İşte bu güneşin zaferini, yeniden doğuşu, Türkler büyük şenliklerle akçam ağacı altında kutluyorlar. Güneşi geri verdi diye Ülgen'e dualar ediyorlar. Duaları Tanrıya gitsin diye ağacın altına hediyeler koyuyorlar, dallarına bantlar bağlayarak o yıl için dilekler diliyorlar Tanrıdan. İnanca göre bu dilekler muhakkak yerine geliyormuş. Bu bayram için, evler temizleniyor. Güzel giysiler giyiliyor. Ağacın etrafında şarkılar söyleyip oyunlar oynuyorlar. Yaşlılar, büyük babalar, nineler ziyaret ediliyor, aileler bir araya gelerek birlikte yiyip içiyorlar. Yedikleri; yaş ve kuru meyveler, özel yemek ve şekerleme. Bayram, aile ve dostlar bir araya gelerek kutlanırsa ömür çoğalır, uğur gelirmiş. 

Yazılana göre akçam ağacı yalnız Orta Asya'da yetişiyormuş.  Filistin'de bu ağacı bilmezlermiş. O yüzden bu olayın Türklerden  Hıristiyanlara geçtiği ve bunu da Hunların Avrupa'ya gelişlerinden sonra onlardan görerek aldıkları söyleniyor. İsa'nın doğumu ile hiç ilgisi yok. Doğum, güneşin yeniden doğuşu… Görüldüğü gibi ağaç süslemek aslında bir Orta Asya Türk geleneği.

İleri sürülen ikinci sav Noel’in bir Hıristiyan bayramı olması bu nedenle Müslümanlarca kutlanmaması gerektiği yönünde. Noel, Hıristiyanların çoğu tarafından Hz. İsa’nın doğduğu kabul edilen 25 Aralık’ta kutlanır. Bazı Ortodoks Hıristiyan Kiliselerince Jülyen takvimine göre 25 Aralığa denk gelen 6 Ocakta kutlanır. Ülkemizde ise 31 Aralığı 1 Ocağa bağlayan gece yılbaşı olarak… Görüldüğü gibi fırtınalar koparan yılbaşı kutlamasının Noel (İsa Doğdu Bayramı) ile bir ilgisi yoktur.

Üçüncü sav ise hepten vahim: Kutlama günah hatta haram. İslamiyette harama sevap, haram olmayana da haram demek günahların en büyüğü olan şirk koşmaktır. İslam inancına göre haramı da sevabı da Allah belirler ve kullar bu konuda kural koyarsa kendilerini Allah’a eş, ortak saymış olurlar. Bunun adı da şirktir.

Bu tartışmalar her yıl yenilenir. Her yıl gerici güruhu yılbaşını kutlayanları suçlar ve kutlamaları engellemeye çalışır. Geçtiğimiz yıllarda şişme Noel Baba oyuncağını bıçaklamaya kadar vardırmışlardı işi. Bu yıl diğerlerinden biraz daha farklı çünkü bu yıl hiç olmadıkları kadar güçlüler. İktidarda kendi anlayışlarından bir parti var ve her alana el atmış durumda. Anayasadan laiklik ilkesini, ilerici aydın insanların aklından çağdaş yaşam idesini söküp atamadıkları için kurdeşen döküyorlar. Yediğimize, içtiğimize, giydiğimize, yatak odamıza, eğlenmemize karışma hakkını kendilerinde görüyorlar. Yılbaşında tüm baskılara, yaşam tarzımızı belirleme çabalarına inat ailemle birlikte eğleneceğim. Belki gece yarısı sokağa bile çıkabilirim. Yüksek sesle şarkı bile söyleyebilirim.

Demem o ki hepinizin, topunuzun, alayınızın, herkesin yeni yılı kutlu olsun. Gelen gideni aratır derler umarım bu kez öyle olmaz ve 2015, 2014’ten daha iyi bir yıl olur. Hepinize umutlarınızın hayallerinizin gerçekleştiği mutlu bir yıl diliyorum.

 

Saygıyla…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN