1989’da halkı sıkardı, “Yiyor ama çalışıyor”


Bu makale 2015-01-06 09:44:03 eklenmiştir.
Aktan USLU

Ülkemizde halen süre giden 12 Eylül 1980 ABD menşeli askeri faşist darbesinin henüz ülkemizi tam anlamıyla kirletmediği yıllardı. SHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde iktidar olduğu 1989’da patlak veren malum İSKİ skandalı ülkemiz sosyal demokrasisine ve soluna çok pahalıya patlamış, halkımız yerel yönetimlerde tüm desteğini alabildiğine çekmiş hatta bir dönem yüzde 10’un da altında oyla Meclis dışında bırakmıştı. Ama o yıllar henüz ülke olarak kısmen kirli olduğumuz yıllardı. Halkımız her tür yolsuzluk iddiasında dahi gereğini sandıkta yapardı. Davaya ilişkin olarak 1993’teki beraat kararı da halkın ve kamunun vicdanında fazla anlam taşımazdı…

Aradan geçen 22 yıllık süreçte ise ve ne yazık ki her tür yolsuzluğun, arsızlığın, hırsızlığın aleni belgelerine rağmen kanıksar bir hale geldik. “Yiyor ama çalışıyor” türü her tür genel ahlak ve adaba aykırı bir toplum haline geldik. Bir teze göre, “Seçtiklerimiz, bizlerin aynasıdır…”

Gelinen aşamada ne yazık ki öyledir.

Bu yorumun ana konusu dört “yiyen ama çalışan”a dair alınan malum aklama, paklama kararı değildir. Toplum olarak nereye gittiğimize dair kendimizi de sorgulamanın zamanı gelmiştir ve geçmektedir.

Bir süre önce Sovyetler Birliği’nin çökme gerekçelerini naçizane yorumlarken ahlaki çöküntüye işaret etmiştim. Tek kelime ile; bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete…

Sadece yaşadığımız il ve ilçelerde olan bitenleri gözlemlemek bile yetiyor bu kehaneti dile getirmeye. Benim yaşadığım ilde KBB’ye ait Kent Konut’tan haksız şekilde şahsı ve efradı için konut edinen iktidar partisinin il başkanı, KBB’nin bizzat başkanı tarafından milletvekilliğine layık görülürken kongreye doğru, il başkanlığını sürdürmesi yeniden konuşulup tartışılıyor. Halbuki 1980’ler veya 1980’in kirliliğinin bu kadar yayılmadığı 1990’larda olsaydı ülkemiz aktif siyasetinde yeri olmayacağı sanılan biri halen nerelere, hangi ahlaki duruşla önerilip adı anılıyor, bilinmez!

İSKİ skandalı sonrası sandıkta gereğini yapan yurdum insanını 2015’te ara ki bulasın.

Her tür yolsuzluk, hırsızlık ve arsızlığın arkasında, “Yiyor ama çalışıyor” tanımlamasını kılıf olarak kullanmak ve bunun halk nezdinde de kabul görmesi nereye kadar.

Ve bugünün ilerleyen saatlerini ibretle bekliyorum. Herkesin “Cumhurbaşkanı” Recep Tayyip Erdoğan ile tam bağımsız “Başbakan” Ahmet Davutoğlu ülkenin gündemini dağıtmak için kime, kimlere, hangi parti veya hangi kuruma hangi çamur, iftira, hakaret ve işaretlemede bulunacak.

Vahşi kapitalist sistemin teorisyenleri ve beslenenleri mevcut gündemi dağıtmak için hangi manevrayı yapacak.

Şahsım adına artık onların da eleştirilecek bir yanı kalmamıştır. İktidarının palazlandığı ve temelinin atıldığı 1989’dan bugüne ve nihayetinde kuruluş yılı olan 2002’de, hemen her yerel ve genel seçimde her ne söylediyse aleni yalan olan zihniyetin bir önceki gündem dağıtma maddesi Osmanlıca olmuştu. Bugün yarın türeteceği sanılan yeni gündem maddesi Zazaca mı olacak?

Sözün özünü bağlamak gerekirse, “Yiyor ama çalışıyor” söylemi ve kabullenmesi ile ülkemiz ahlak tarihine yeni bir kara sayfanın açıldığı bugünde yorumumu başlıkla bağlıyorum. 1989’da sıkardı biraz, “Yiyor ama çalışıyor…” Halkı kasardı, sandıkta icabına bakardı.

2015’te kanıksanması ne acı…

“Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganının da, “Susayım. Sustukça sıra bana gelecek”e devşirildiği süreçte;

Haramzedelerin payına ortak olup yeme ve götürme sırasının kendisine gelmesini bekleyenlere selam olsun…

Sayenizde kanıksadığınız ve zemin açtığımız bu ahlaki çürüme sonrası yaşanacak mutlak çöküntüde başkalarının boyunduruğu altında yiyip yiyip götürürsünüz artık diyorum…

 

Ötesi ifadeler “suç” sınırlarını zorlayacak gibi, başka da bi’şi demiyorum!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN