Seçmen kararını verdi

AK Parti, 7 Haziran’da kaybettiği 9 puanı dünkü seçimde yeniden kazanarak oyunu yüzde 49.41’e yükseltti ve sandıktan tek başına iktidar olarak çıktı. Meclis’teki sandalye sayısı 258’den 316’ya yükselen AK Parti, Doğu ve Güneydoğu’da 7 Haziran’da HDP’ye giden oyları da geri aldı.
Bu haber 2015-11-01 23:13:07 eklenmiştir.

AK Parti 7 Haziran’dan sadece 5 ay sonra yapılan seçimde yüzde 49.41 oy alarak, yitirdiği tek başına iktidar gücüne yeniden ulaştı. CHP ikinci parti, HDP vekil sayısıyla üçüncü parti oldu. MHP, 7 Haziran’a göre 4.35 puan oy kaybetmesinin yanı sıra 41 vekil sayısıyla da Meclis’te dördüncülüğe düştü. Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla girdiği ikinci seçimde partisinin oyunu yaklaşık 9 puan, milletvekili sayısını da 57 arttırdı. Oyunu yüzde 40’tan 49.41’e yükselten AK Parti, Doğu ve Güneydoğu’da HDP’den, batıda da ağırlıklı olarak MHP’den aldıklarıyla milletvekili sayısını da 258’den 316’ya çıkardı


GÜNEYDOĞU’DA 10 PUAN


7 Haziran’da en büyük hayal kırıklığını yaşadığı Güneydoğu’da oylarını 10 puanın üzerinde arttıran AK Parti, Kilis’te MHP’den, diğer illerde ise HDP’den olmak üzere 7 yeni vekillik kazandı. Diyarbakır’da 7, Batman’da 10, Mardin’de 9, Siirt’te 8, Şanlıurfa’da 18, Gaziantep’de 14, Adıyıman’da 11, Kilis’te 16 puanlık yükseliş sağlayan AK Parti bölgedeki en düşük oy artışını ise 2 puan ile Şırnak’ta yaşadı. Bu oy artışlarıyla Gaziantep ve Şanlıurfa’da 2’şer, Diyarbakır, Mardin ve Kilis’te 1’er yeni vekillik elde etti.

Doğu Anadolu’da da oylarını 10 puana yakın arttıran AK Parti, önemli bölümü HDP’den olmak üzere 7 yeni vekillik de elde etti. Bölgede en yüksek oy artışlarını Iğdır’da 19, Bingöl’de 18, Elazığ’da 14, Bitlis’te 12, Ağrı ve Muş’ta 11’er, Ardahan’da 10, Van ve Malatya’da da 9’ar puan olarak sağlayan AK Parti, en düşük oy artışlarını ise Hakkâri’de 3, Tunceli’de de 0.14 ile elde etti.

Akdeniz Bölgesi’nde AK Parti, milletvekili sayısını 6 arttırdı. En çok artış Kahramanmaraş’ta oldu; 11 puan artışla yüzde 71’e çıktı. Bu ildeki milletvekili sayısı 6’dan 7’ye yükseldi. Antalya’da ise oy oranı yüzde 35’ten 41’e ulaştı. 6 puanlık fark sayesinde 5 olan milletvekili sayısı 7’ye çıktı. Adana’da da oy oranı 6 puan artışla 36’ya çıkarken milletvekili sayısı da 5’ten 6’ya yükseldi. Mersin’deki oy oranı 5 puan artarken bu kentten sandalye sayısını 4’e çıkardı. Burdur’da da 7 puan yükselen oy oranı 1 milletvekilliği getirdi.


İZMİR’DE ‘YILDIRIM’


AK Parti Ege’de de oylarında 7 puana yakın artış sağladı. Aydın, Kütahya ve Uşak’ta MHP’den birer vekillik elde eden AK Parti, bu kez eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile yarıştığı İzmir’de de oylarını 5 puan arttırdı. Ancak bu artış vekil getirmedi. 
7’si İstanbul’dan olmak üzere Marmara’dan 13 yeni milletvekili alan AK Parti, bu bölgede en çok oy oranını Bursa’da arttırdı. İstanbul’da 7 Haziran’da oy oranı yüzde 41’di. 1 Kasım seçimlerinde yüzde 48’e yükselen oy oranıyla 39 olan milletvekili sayısını da 46’ya yükseltti. Bursa’da yüzde 43 olan oy oranını 11 puan artırarak yüzde 54’e, milletvekili sayısını da 9’dan 11’e çıkarttı. Balıkesir’de oy oranı 6 puan artarak 45’e yükselirken, 1 milletvekili daha alan AK Parti bu ildeki sandalye sayısını 3’ten 4’e yükseltti. Çanakkale’de 5 puanlık artış 1 milletvekili getirdi. 
Kocaeli’de de 10 puanlık artışla HDP’den 1 vekili geri aldı ve 6 olan sayı 7’ye çıktı. Tekirdağ’da da MHP’den 1 milletvekilliği alan AK Parti, bu ildeki sandalye sayısını 3’e yükseltti. 
Edirne, Bilecik, Sakarya ve Yalova’da oy oranları arttı ancak yeni vekil gelmedi.


İÇ ANADOLU’DAN 10 VEKİL


AK Parti bu seçimde en büyük oy artışını İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde elde etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun seçim bölgesi Konya’da AK Parti’nin oyu 7 Haziran’a göre 9 puanlık artışla yüzde 74’e yükseldi, bu artış da MHP’den bir vekillik getirdi. Kayseri’de de 7 Haziran’a göre yüzde 13’lük artışla oy oranı yüzde 65’e çıkarken, AK Parti her ikisi de MHP’den olmak üzere bu ilde 2 de yeni vekillik elde etti. AK Parti, Ankara’da ise oylarını 7 puan artışla yüzde 48’e çıkardı ve 1 vekil daha kazandı.

OY REKORU RİZE’DE 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de AK Parti en yüksek oyunu aldı. Rize’de oy oranını yüzde 66’dan 9 puanlık artışla yüzde 75’e çıkaran AK Parti, bu bölgedeki en önemli oy artışını ise 13 puanlık artışla Karabük’te sağladı. Bu artış da Karabük’te MHP’den 1 milletvekilliğini AK Parti’ye getirdi. Samsun’da oy oranı 11 puan artarken, MHP’den gelen 1 milletvekili ile sayı 5’ten 6’ya çıktı. Trabzon’da 11 puanlık artışla MHP’den 1 milletvekili alan AK Parti, vekil sayısını 5’e çıkardı. Karadeniz Bölgesi’nde sadece Ordu’dan 1 milletvekili alan AK Parti, buradaki oy oranını yüzde 52’den 63’e yükseltti. Giresun’da 8 puanlık artış 1 milletvekili, Gümüşhane’de de 12 puanlık artış 1 milletvekili getirdi.


ABİLERİN DÖNÜŞÜ


7 Haziran’da 3 dönem kuralına takılan birçok etkili isim de Meclis’te. Eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da aralarında olduğu şu isimler yeniden seçildi: “Haluk İpek, Ömer Çelik, Faruk Çelik, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Mehmet Ali Şahin, Mevlüt Çavuşoğlu, Recep Akdağ, Nurettin Canikli, Taner Yıldız, Mustafa Ataş, Hayati Yazıcı, Mustafa Elitaş, Burhan Kuzu, Hakkı Köylü, Ayhan Sefer Üstün, Şaban 
Dişli.”

SOMA VE ERMENEK’TE AK PARTİ BİRİNCİ


TÜRKİYE’yi yasa boğan maden facialarının yaşandığı Soma ve Ermenek’te AK Parti birinci parti oldu. 28 Ekim 2014 tarihinde 18 işçinin maden faciasında hayatını kaybettiği Karaman’ın Ermenek ilçesinde AK Parti yüzde 74.5 oy aldı. AK Parti, 7 Haziran seçimlerinde Ermenek’te yüzde 45.68 oy almıştı. 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma’da da, AK Parti birinci çıktı. İlçede 7 Haziran’da yüzde 39.87 oy alan AK Parti, oylarını 49.7’ye yükseltti. 

ETİKETLER : Edirne Bilecik Sakarya Yalova akp ak parti çanakkale chp mhp marmara hdp ak parti bursa 1 kasım 2015 seçimin galibi ak parti
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İktidar partisinden memnun musunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü

Hızlı Muhabir
© Copyright 2013 Hızlı Muhabir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
MAGAZİN
MAGAZİN